+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
  Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir kısaca açıkla 2. Ebru
  Devamlı Üye


  DİYET YAPARKEN


  BOL SU: Az su içmek kadar fazla su içmek de zararlı, eğer alınan oranda su dışarıya atılmıyor ise üriner sistem zarar görebilir. Mutlaka bir hekim yardımı ile durumu değerlendirerek günlük su tüketim miktarınızı belirleyin. Beslenme insanların yaşamak için gerekli olan besinleri tüketmesi anlamına geliyor. Maalesef günde 2-3 litre aralığında olması gereken su tüketimi ülkemizde oldukça az. Gün içinde su içmeyi unutanlardan olmaya son vermelisiniz. Sabah kalktığınızda ilk iş vücudunuza su vermek olmalı. Günün geri kalanı için ölçülü bir bardak yada şişe alarak en az 2 litre su tükettiğinizden emin olun.

  MEYVE MİKTARINA DİKKAT: Günlük tüketmemiz gereken meyve miktarı kişinin yaş, cinsiyet ve hareket durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Sağlıklı zannederek kilolarca meyve ya da litrelerce meyve suyu tüketmek size en az üç beyaz ( un, şeker, tuz ) kadar zarar verir. Fruktoz yani meyve şekeri de oldukça tehlikelidir. Günlük meyve tüketim miktarınızı azaltmanız, meyvelerinizi gün içinde yiterek akşam saatleri uzak durmanız gerek.

  TATLI SENDROMU: Hepimizin en sevdiği şey yemeğin üzerine güzel bir tatlı yemek. Ancak tüm şeker dengelerinizde oynayan ve çabuk acıkmanıza neden olan bu huyu değiştirmeniz gerek. Yanlış yemek tercihleri, atlanılan ara öğünler, az su içmek gibi nedenler yüzünden sıklıkla tatlı tüketme isteği oluşabilir. Tatlı isteğinin azalması için öncelikle ara öğün uygulamak gerekiyor. Tok olur ve kan şekerinizin düşmesini önlerseniz tatlı da istemezsiniz. İçeceklerinize toz tarçın ilave etmeyide deneyebilirsiniz. Tarçın tatlı isteğinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Pudra şekeri, un içeren besinler, sağlıksız ya da aşırı yağ tüketiminden özellikle kaçınmalısınız.

  SPOR YAPAN YOL ALIR: Diyet, az yemek, kalori saymak inanın hepsinin toplamı düzenli yapacağınız sporun size katacaklarının yarısı bile değil. Yemekle ilgili yaşadığınız dengesizlikler ne olursa olsun spor bunların altından kalkacak yegane çözüm. Ülke olarak bu konuda çocuklukta alınması gereken disiplinden hayli yoksunuz kabul, ancak bunu düzeltmek elinizde. Mutlaka sevdiğiniz bir sporu hayatınıza kalıcı bir şekilde yerleştirin. Özellikle günlük yürüyüşler hem kalp ve damar sağlığınız hem de kilo kontrolünüz için ideal. Ancak stres hormonunu azaltıp kişiyi mutlu eden hormonların artmasına yardımcı olan yürüyüş sıklıkla önerilen spor türü. Yani zorla ya da hırsla değil keyifle ve sağlık için yürümek burada anahtar.

  ELVEDE KARBONHİDRAT: Yoğun karbonhidrat içeren besinler, gazlı içecekler ve işlenmiş gıdalar uzak durmanız gereken diğer yiyeceklerden. Bu tip gıdaları kendinize haftada bir ödül olarak verebilirsiniz. Örneğin pizzamı istiyorsunuz, bir pizzaya gömüldüğünüz günleri geride bırakın; iki dilim pizza gayet doyurucu. İki büyük dilim kek yerine kendinize ince bir dilim kek keserek hem nefsinizi köreltip gece rüyanızda bu keki görmekten kurtulabilir, hem de 100 kalori gibi basit bir kayıpla durumu geçiştirebilirsiniz. Az yemek ve kendinizi mahrum bırakmamak uzun vadeli doğru bir çözümdür, hafife almayın.

  ZEYTİNYAĞLA TANIŞIN: Tereyağının lezzeti müthiş, kızartmalar ayçiçeksiz olmaz.. Ancak maalesef her ikisi de sağlığınız için zararlı. Zaman zaman tüketmenizde bir sakınca yok ama düzenli yemek yapma alışkanlığınızdan bu tip yağları çıkarmalısınız. Zeytinyağı hem sağlıklı, hem besleyici, hem de leziz bir seçenek. Kullanmıyor ya da ön yargı ile bakıyorsanız hemen bu fikirden sıyrılın ve en sevdiğiniz yemekleri bir de zeytinyağı kullanarak pişirin. Sofranıza zeytinyağını getirmek pek çok şeyi değiştirecek göreceksiniz.

  SAĞLIKLI ATIŞTIRIN: En önemli konuyu sona sakladık. Atıştırdıklarınız, gün içinde huy ya da hobi haline gelen tüketimleriniz beslenme düzeninizin en önemli unsurları. Gün içinde neler yediğinizi bir kağıda not alarak bu konuda kendi analizinizi yapabilirsiniz. Önünüze çıkan liste siz şaşırtabilir, mutlaka yazın. Neyi çok tüketiyorsunuz? Örneğin atıştırmalık olsun diye bol bol peynir, enerji versin, iş hayatını çekilir kılsın diye çikolata, akşamüstleri cips ve kraker yiyor musunuz? Bunların hepsini sağlıklı atıştırmalıklarla yer değiştirerek vücudunuzda ciddi bir değişim başlatabilirsiniz. Cips yerine doğal fındık, badem, çıtır elma, karamelli, bisküvili, sütlü çikolata barlar yerine kakao oranı yüksek bitter çikolata, kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm tüketerek atıştırmalıklarınızın size sağlık veren ürünler olmasını sağlayabilirsiniz. Tabi burada da kilit miktar. Sağlıklı diye bir paket fındık ya da kuru kayısı yemek de size zarar verir. Mutlaka ölçülü ve sağlıklı tadımlıklarla kişisel dengenizi, sizi hafif, sağlıklı ve mutlu hissettirecek öğünleri oluşturmaya çalışın! En doğru rehberiniz kendi damak zevkiniz.

+ Yorum Gönder