+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Aç kalarak zayıflanır mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Aç kalarak zayıflanır mı
  Aç kalarak zayıflanır mı kısaca açıkla 2. Ebru
  Devamlı Üye


  AÇ KALARAK ZAYIFLAMAK


  Yaz yaklaşırken alınan ani kararlarla yapılan "şok" diyetler beden sağlığını tehdit ediyor. Diyet yaparken en başta bir diyetisyene danışmak ve kişiye özel diyet programı oluşturmak gerekiyor. Peki sağlıklı bir diyet nasıl olmalı? Protein ağırlıklı diyetler sağlık mı? Aç kalarak zayıflanır mı? Günde kaç litre su içilmeli?

  Bu soruları Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Yılmaz Öztürk cnnturk.com için yanıtladı.

  Sağlıklı kilo vermenin adımları nelerdir?

  Öncelikli olan yapacağınız diyet size özel olmalıdır. Gazete ve dergilerde yayınlanan popüler diyetler, arkadaşınızın diyeti, elden ele dolaşan diyetler size uygun değildir. Ancak metabolizmanıza uygun, günlük aktivitenizi de dikkate alarak hazırlanan bir diyet sizin için uygundur.

  Belli bir bölgeyi eritecek diyet diye bir şey yoktur. Karın yağlarınızdan kurtulmak için bir diyet gibi, kilo verirken yağ fazlalığınız en çok neredeyse daha çok oradan kilo verirsiniz ama her bölgeden kaybedersiniz. Vücudunuzu şekillendirmek ancak sporla mümkündür. O da bir yere kadardır kemik yapınızı kimse değiştiremez.

  Kas kaybının olmaması için diyetle beraber mutlaka en azından tempolu yürüyüşü hayatınıza katmanız gerekir. Sadece diyetle yüksek kaloride bile %25 yağsız vücut kitlemizden kaybederiz. Bu oran düşük kalorilerde ve eksik tüketimlerle %50'lere çıkar. Karın bölgesinde biriken yağlar daha çok erkeklerde kalp hastalığı riskini artırır. O nedenle bel-kalça oranı önemlidir; erkeklerde 1'i, kadınlarda da 0,8'i geçmemelidir. Spor yağ dağılımınızı dengeler. Daha sağlıklı olmanızı sağlar.

+ Yorum Gönder