+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Diyet yapmadan incelmenin yolu var mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Diyet yapmadan incelmenin yolu var mı
  Diyet yapmadan incelmenin yolu var mı kısaca açıkla 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Diyet yapmadan incelmenin yolu var mı

  DİYET YAPMADAN İNCELME

  Diyet yapmadan incelmenin yolu var mı diyorsanız müjde! Bir değil 14 yolu birden var. Üstelik hepsi çok kolay. Uyuyarak, yiyerek, içerek incecik kalmanız mümkün.

  Herkes mucize diyet kovalıyor. Aç kalmadan zayıflamak hepimizin rüyası. İyi de bu nasıl olacak derseniz, bugüne dek yaptığınız birçok aktiviteye başka gözle bakmanıza neden olacak, diyet yapmadan inceltecek 14 yolu anlatalım:

  Zamanında yiyin

  Öğünlerinizin aralığı değil bu; yemeğinizi yerken geçen süre. Yemek yerken 20 dakika tutun. Yeme alışkanlıklarının en üstünde yer alan bu yolla hiçbir diyete gerek duymadan incelebilirsiniz. Her lokmayı iyice çiğneyin. Yemeğinizi 20 dakikadan önce bitirmeyin. Bu yöntemle küçük porsiyonlarda bile gözünüz doyacak, tatmin olacaksınız.

  Daha çok uyuyun

  Her gece fazladan 1 saat uyumak yılda 6 kilo vermenizi sağlayabilir. Ancak dikkat: bu kural günde 2500 kalori alanlar için geçerli. Sonuçlar kişiden kişiye değişebilir ama şurası kesin: az uyku iştahınızı açar; durup dururken acıkmanıza neden olur.

  Çorba için

  Çorba yeme hızınızı yavaşlatır. İştahınızı kapatır. Özellikle et suyuyla yapılanların etkisi kesin. Yalnız kalori ve yağ bakımından zengin olan kremalı çorbalara bir süre küsseniz iyi olur.

  Tam tahıllı yiyin

  Esmer pirinç, arpa, yulaf, karabuğday gibi tam tahıllar kilo verme planınızın olmazsa olmazları. Hepsi de daha az kaloriyle daha fazla doymanızı sağlar.

  Zayıfken giydiğiniz kıyafetlerinize bakın

  Eskiden favoriniz olan elbisenizi, eteğinizi veya kot pantolonunuzu göz önüne bir yerlere asın. Önceleri rahatça giyebildiğiniz, özlediğiniz bir şey olsun ki iyice hırslanın.

  Kendi pizzanızı yapın

  Etli pizza yerine sebzeli pizza yemek 100 kalori daha az almanızı sağlar. Daha az peynir, hiç olmadı daha az yağlı peynir kullanmanız da yararınıza.

  Küçük yudumlar alın. Şekeri azaltın


  Şekerli içecek yerine su ya da kalorisiz içecekler en azından 10 çay kaşığı şekerden kurtulmanızı sağlar. Limon, nane, donmuş çilekle içeceğinizi tatlandırabilirsiniz.

  Sıvı şekerin katı olanından daha zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Doyma hissini engelliyor. Araştırmalara göre yenilen şeker içilen şekere göre pek de zararlı değil ama şekerli içenler 4 haftada 1 kilodan fazla alabilir.

  Uzun ince bardak kullanın

  Kısa geniş bardaktansa uzun incebardak seçmeniz yararınıza. Böylece %25 - 30 daha az içersiniz. Araştırmacılar görsel ipuçlarının daha az ya da fazla tüketmek konusunda aldatıcı olabileceği görüşünde. Kısa geniş bir bardağa daha fazla içecek konduğu yönünde düşünceler var.

  Alkolü azaltın

  Başlangıcı alkolle yaptıktan sonra bir sonraki içeceğiniz alkolsüz olsun. Alkolün bir gramında karbonhidratın ve proteinin bir gramından daha fazla kalori var. Çerezde kaçan ölçü de cabası.

  Yeşil çay için

  Yeşil çay kilo vermek için iyi bir yol. Araştırmalara göre yeşil çay vücudun kalori yakan motorunu harekete geçiriyor. Hadi diyelim geçmedi. Hiç olmazsa kalorisiz ferahlarsınız.

  Evde yemek


  Haftanın 5 günü evde yemek pişirin. Bu iş düşündüğünüz kadar zor değil. Taze fasulye, kabak gibi kolayca yapılan yemekler var. Öğrenip deneyin.

  Midenize kulak verin


  Doyduğunuzda çatalı istemsizce elinizden bırakırsınız. Bazı insanlar bunun farkına varmayıp tabaklarını silip süpürmeye devam ediyor. Midenizin elinizle gönderdiği bu mesaja kulak verin.

  Naneli sakız çiğneyin

  Şekersiz naneli sakız atıştırma isteğinizi bastırabilir. Naneli sakızdan sonra hiçbir atıştırmalık size lezzetli gelmeyecek.

  En az 100 kalori yakın


  Yılda 4,5 kilo kaybetmek günde ekstradan 100 kalori yakmaya denk gelir. Günde 100 kalori yakabileceğiniz aktivitelere bakalım:

  • Ortalama 20 dakika yürüyüş

  • 30 dakika ev temizliği

  • 10 dakika tempolu yürüyüş

+ Yorum Gönder