+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Erzurum Elmalı Çam Mağarası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Erzurum Elmalı Çam Mağarası
  Erzurum Elmalı Çam Mağarası
  İspir ilçesine 17 kilometre mesafededir.

  Mağarının tavanı 10 metre ile 20 metre arasındadır. Mağara içinde değişik yönlere ayrılan bölümler vardır ki bunların uzunlğu 30 metreden 100 metreye kadardır. Mağaranın içerisi oldukça rutubetlidir ve tavandan sürekli su sızmaktadır. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Erzurum Elmalı Çam Mağarası

  İspir ilçesi, Maden Köprübaşı Belediyesi’ne bağlı Elmalı Çamlı Mağarası, ilçeye 17 km. uzaklıkta büyük bir mağaradır. Mağaranın girişi batıya bakar. Yüksekliği 2,5 m., genişliği 2 m’dir. Mağaranın tavan yüksekliği bazı yerlerde 10 m., bazı yerlerde 20 m’dir. İçerisinde çeşitli yönlere ayrılan galeriler bulunmaktadır. Bunların boyları 30 m’den 100 m’ye kadar uzanmaktadır. İçerisi serin ve rutubetlidir. Tavanlarından sızmakta olan sular, salon ve koridorları tamamen karakteristik sarkıt ve dikitlerle doldurmuştur. Dikitlerin çoğu 0.6x 4 m. ebadındadır. Mağaraya girişte sağ tarafta 4x6 m. ebadında ve 3 m. derinliğinde, tabii bir havuz da mevcuttur. Havuzdan sağ tarafa gidildiğinde 15-25 m. boyunda, 7 m. yüksekliğinde büyük galeride 1,5 m. yüksekliğindeki sıra dikitlerde yoğunlaşarak yüzeyleşmiş 8-10 m. boyunda taş masalar ile içerisindeki sarkıt, dikit ve yatıklar orijinallikleri ile çok güzel bir manzara vermektedirler. Nefes darlığı (astım) hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu mağara, 5.000 kişiyi rahatça barındırabilecek genişliktedir. Mağaranın uzunluğu tespit edilmiş değildir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Erzurum Elmalı mağarası ispir ilçesine 17 km metre mesafededir. Mağaranın içinden sürekli rutubetli ve mağaranın tavanından sürekli su sızmaktadır. Mağaranın tavan yüksekliği 10-20 metre arasındadır. Mağaranın içinden sızan sular dikitler oluşturmaktadır.
+ Yorum Gönder