+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Gelendost Hanı (Ertokuş Hanı- Kudret Hanı) (Gelendost) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Gelendost Hanı (Ertokuş Hanı- Kudret Hanı) (Gelendost)
  Gelendost Hanı (Ertokuş Hanı- Kudret Hanı) (Gelendost)
  Isparta Eğirdir ilçesinde Eğirdir Gölü’nün doğusunda, Yeşilköy mevkiînde bulunan Gelendost Hanı’nın girişindeki kitabeden 1233 yılında Mubarezettin Ertokuş tarafından Selçuklu kervansaray planına uygun olarak inşa edilmiştir.

  Diğer Selçuklu hanları kadar özenli olmayan bu hanın duvarları kaba bir işçilik göstermektedir. Avlu ve bir de kapalı mekandan oluşan Han, 21.00x54.00 m. ölçüsünde dikdörtgen planlıdır. Hanın dış duvarları kale duvarları gibi olup, kapalı mekanların üzeri tonozlarla örtülüdür.

  Yıkık portalden içeriye girildiğinde simetrik olarak avluya açılan tonozlu oda, daha ileride iki tarafında dörder revak ile avlu uzanmaktadır. Revak tonozları avluya paraleldir. Üstü kapalı olan bölüm daha dar olarak yapılmıştır. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Gelendost Ispartanın bir ilçesidir ve eğirdir Gölünün doğusunda yer alır. Bu ilçenin başlıca geçim kaynağı Tarımdır üstelik meyvecilik de çok gelişmiştir. Eskiden balıkçılık yaparlardı ancak artık yapılmamaktadır.
+ Yorum Gönder