+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu Anadolu Bölgesinde Hayvancılık Nasıldır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Doğu Anadolu Bölgesinde Hayvancılık Nasıldır?
  Doğu Anadolu Bölgesinde Hayvancılık

  Hayvancılık tarıma göre daha çok önemlidir. Nedeni iklim koşullarının olumsuzluğu ve tarım alanlarının azlığıdır. Erzurum-Kars Bölümü’nde yaz yağışları ve gür otlaklara bağlı olarak büyükbaş hayvancılık, diğer bölümlerde ise küçükbaş hayvancılık yapılır. Hayvancılık mera hayvancılığı şeklinde yapılır ve verim azdır. Hakkari ve Kars yörelerinde arıcılık önemlidir 2. Mesport
  Moderators

  Doğu Anadolu bölgesinde hayvancılık  Doğu Anadolu Bölgesi, hayvancılıkta elverişli şartlara sahip olduğu gibi olumsuz şartlar da taşır. Çayır ve otlakların fazla yer kaplaması hayvancılığı teşvik edici, kışların uzun ve sert geçmesi ise sınırlayıcı bir özelliktir. Erzurum-Kars Bölümü’nde yaz yağışları ile oluşan çayırların geniş alan kaplaması büyükbaş hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır

  Bölgenin güneyindeki ovalık alanlarda ise küçükbaş hayvanlardan koyun yetiştiriciliği önem kazanmıştır. Dağlık yörelerde ise kıl keçisi yetiştirilmektedir.

  Canlı hayvan, yapağı, tereyağı ve peynir halkın önemli geçim kaynaklarıdır. Hakkâri, Kars ve Bitlis’te arıcılık gelişmiştir. Türkiye bal üretiminin %20′sini Doğu Anadolu Bölgesi verir.
 3. Ziyaretçi
  doğu anadolu bölgesinde ormancılık gelişmemeiştir. çünkü insanlar genellikle hayvancılıkla uğraşmaktadır. bu nedenle ormancılık üzerine kurulan fabrikalar ne yazık ki bu civara kurulmamıştır(doğu andolu b.).
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Doğu anadolu bölgesinde hayvancilik tarima oranla daha fazla yapilmaktadir. Süt ve süt ürünleri üretimine daha fazla önem verilmektedir. Kar bölümünde kişin yağişli geçmesi otlaklari arttirdiği için büyük baş hayvancilik daha fazla yapilmaktadir. Doğu anadolu bölgesinin diğer bölümlerinde ise küçük baş hayvancilik daha fazla yapilmaktadir.

+ Yorum Gönder


doğu anadolu bölgesi hayvancılık,  güneydoğu anadolu bölgesinde hayvancılık nasıldır,  doğu anadolu bölgesinde hayvancılık nasıldır,  doğu anadolu bölgesi hayvancılığı