+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu Anadolu Bölgesinde Turizm Nasıldır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Doğu Anadolu Bölgesinde Turizm Nasıldır?
  Doğu Anadolu Bölgesinde Turizm Nasıldır?

  Turizm  Ulaşım güçlüğü ve konaklama tesislerinin yetersizliği nedeniyle turizm gelişmemiştir. Dağcılık, kış turizmi, ve doğal güzellikleri açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Nemrut Kaldera Gölü, Van Gölü, Gürlevik ve Bendimahi çağlayanları ilgi çeken doğa güzellikleridir. Doğu Beyazıt’taki İshakpaşa Sarayı, Kars’taki Ani Harabeleri, Erzurum ve Ahlat’taki Selçuklu eserleri önemli tarihi zenginliklerdir. 2. Mesport
  Moderators

  Doğu anadolu bölgesinin turizmi


  Doğu Anadolu’da bulunan, Ağrı Dağı, Van Gölü, Nemrut Dağı, Süphan Dağlan, Sat Dağları, Mercan Vadisi Milli Parkı turistlerin ilgisini çeken doğal güzelliklerdir. Bölgede dağcılık ve kış sporları için çok uygun ortamlar vardır. Palandöken Dağları’nda, Bingöl’de ve Sarıkamış’ta dağ sporları tesisleri bulunmaktadır. Bölgedeki göller, doğal güzellikleriyle birer gezi ve eğlence yerleridir. Ba-zı göllerin kıyısında da kamplar ve plaj tesisleri vardır. Doğubeyazıt yakınlarındaki İshak Paşa Sarayı da önemli turizm alanlarından birisidir. Erzurum ve Diyadin’de bulunan kaplıcalar sağlık turizmi için önemlidir.

  Doğu anadolu bölgesi, Doğu anadolu bölgesinde sanayi
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Doğu anadolu bölgesine ulaşımın zor olduğu için trizm pek gelişmemiştir. Doğu anadolu bölgesi daha çok kış turizmi için tercih edilmektedir.Van gölü, nemrut kaldera gölü, ve gürlevik gölü doğal güzellikleri ile turistleri çekmektedirler.
+ Yorum Gönder


doğu anadolu bölgesinde turizm