+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Tunceli Pertek ilçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Tunceli Pertek ilçesi
  Tunceli Pertek ilçesi


  Bolluk ve bereket sembolü olarak kaleye dikilen kuş heykeli Pirtek olarak isimlendirilmiş ve yöreye de bu isim verilmiştir. Zamanla isim Pertek olarak değişime uğramıştır.

  Selçuklular ve Osmanlılar döneminde İlçe çok canlı bir kültür ve sanat merkezi haline getirilmiştir. Kale han hamam camiler medreseler ve aşevlerinden oluşan bir külliyeye sahip olan Pertek aynı zamanda bir eğitim merkezi de olmuştur.

  İl merkezinin güney kısmında yer alan Pertek ilçesinin doğusu ve güney sınırı tamamen Keban Baraj Gölü ile çevrilidir. Kuzeyinde merkez ilçe ve Hozat batısında ise Çemişgezek ilçesi ile sınırlanır. 947 Km2 alana sahiptir olan İlçe ilimize 52 Km. uzaklıkta olup deniz seviyesinden yüksekliği 1050 metredir.

  2000 Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre İlçe merkezinin nüfusu 5737 köylerinin nüfusu 7462 kişi olup toplam nüfusu 13199'dur.

  İlçe Keban Baraj Gölü kıyısında yer almakta adeta bir yarımada görünümü taşımaktadır. Diğer ilçelere göre daha az yükseltilere sahip olan Pertek bahar aylarında Keban Baraj Gölünün maviliği ve yeşilin her tonu ile eşsiz doğa manzaralarına bürünür. İlçede bulunan Hozat (Singeç) Çayı güneye doğru akarak Keban Baraj Gölüne dökülmektedir.

  İl merkezi ile karayolundan ulaşımın sağlandığı Pertek Keban Baraj Gölü üzerinden feribotla geçişin sağlandığı karayolu bağlantısı ile 30 Km uzaklıkta bulunan Elazığ ile daha fazla ilişki içerisindedir.

  Sosyo-ekonomik anlamda Tunceli'den daha çok 30 km uzaklıkta bulunan Elazığ'la ilişki içerisinde olan Pertek tarım ve hayvancılık bakımlarından ilimizin en gelişmiş ilçesidir. Hayvancılık bakımından ilin en çok hayvan besleyen ve satan ilçesi durumundadır. Ayrıca ilçe; diğer ilçelere ve il merkezine oranla sahip olduğu ılıman iklimi nedeniyle sebzecilik konusunda da en gelişmiş ve en fazla ürün alınan ilçesi durumuna da sahiptir. İlçede bugün için faaliyetlerini durdurmuş bulunan Sümerbank İplik ve Tekstil Fabrikası bulunmaktadır. Ayrıca Keban Baraj Gölünde son yıllarda ticari amaçla yapılan balık avcılığı ilçeye önemli bir ekonomik gelir sağlamaktadır. Baraj Gölünde avlanan sazan aynalı sazan ve turna balığı Tunceli ve Elazığ'da pazarlanmaktadır.

  Tarihi yapılar bakımından Çemişgezek'ten sonra ilin en çok tarihi esere sahip olan ilçesidir. İlçede bulunan tarihi eserler daha çok Mengüçlüler ve Osmanlıların izlerini taşımaktadır. İlçede bulunan başlıca tarihi eserler; Pertek Kalesi Çelebi Ağa Camii Sağman Camii Baysungur Camii ve Sağman Kalesi olarak sıralanabilir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Tunceliye bağlı olan Pertek ilçesi yörenin simgesi olan bolluk ve bereketi simgeleyen Pirtek kuşundan adını almıştır. Zaman ile isim Pertek olarak değişmiştir. Selçuklular ve Osmanlılar döneminde ilçe çok işlek bir merkez haline getirilmiştir.
+ Yorum Gönder