+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Tunceli Nüfusu Sosyal Yaşamı Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Tunceli Nüfusu Sosyal Yaşamı Hakkında
  Tunceli Nüfusu Sosyal Yaşamı Hakkında


  Nüfûsu: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 133.143 olup bunun 50.799’u ilçe merkezinde ve 82.344’ü köylerde yaşamaktadır. Yüzölçümü 7774 km2 olup nüfus yoğunluğu 17’dir. 3000’den fazla yerleşim merkezi vardır.

  Örf ve âdetleri: Tunceli topraklarında târih boyunca birçok millet ve medeniyetler gelip geçmiştir. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra bu bölgede Türk-İslâm kültürü yerleşmiş olup diğer kültürler unutulmuştur.

  Mahallî kıyâfetleri: Kadın kıyâfeti: Kadınlar başlarına renkli ipliklerle sarılmış ve gümüş paralarla süslü başlıklar geçirirler. Üzerlerine üç etek uzun entari çepken ve şalvar ayaklara yün çorap ve çarık giyilir. Erkekler başlarına el örgüsü başlık ve poşu giyerler sarık sararlar. Üzerlerinde şal-şepik bulunur. Yakasız çeket bol pantolon ve soğuktan korunmak için palto yerine kolsuz keçe (kepenek) kullanılır. Ayaklara yün çorap ve çarık giyilir.

  Mahalli oyunları: Halk oyun ve mû***isinde Erzurum Erzincan Bingöl ve Elazığ gibi komşu illerin tesiri büyük olmuştur. Halk oyunları “Halay” ve “Bar” çevresine girer. Gelin Ağlatma Tamzara Düğüne Toplama Maraçor Üç Ayak İki Ayak Cirit Kemal Çavuz Yol Havası Güzeller Bir Ayak At Oyunu ve Lorke başlıca oyunlarıdır. Tunceli halk türküleri bakımından da zengindir.

  Sakız kilim ve çorap meşhurdur. Hozat ve Çemişgezek’in kilimleri aranılan güzelliktedir. Hozat’ın yün çorapları renk renk yünden örülür. Evde süs eşyâsı olarak saklanan bir dekordur. Ovacıkta sakız tarlaları vardır. “Kenger” denilen bitkinin kökünden kokulu ve nefis bir sakız çıkarılır.

  Mahallî yemekleri: Saç kavurması Cirikurt Şirakurt Babiko Bablo Keşkek Cumhur Patila Piyaz Tava Biçiği Gömmer Erişte’dir. Çaysız sofraya oturulmaz ve çöken ayranı meşhurdur.
  Eğitim: Sanâyi ulaşım ve bâzı bakımlardan geri olan Tunceli okur-yazar bakımından çok ileri durumdadır. Okur-yazar nispeti % 95’e doğru yaklaşmaktadır. İlde 53 okul öncesi eğitim 456 ilkokul 23 ortaokul 5 meslekî ve teknik ortaokul 10 lise 5 meslekî ve teknik lise olup ayrıca Elazığ Fırat Üniversitesine bağlı Tunceli Meslek Yüksekokulu da eğitim vermektedir. Nüfûsuna göre yurtdışına en çok işçi gönderen Tunceli’dir. 30 bin kişi yurtdışında işçidir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  1971 yılında malazgirt zaferinden sonra buraya islamiyet yayılmış eski inançlar tamamen unutulmuştur. Tuncelinin yöresel kıyafetleri olarak kadınlar başlarına renkli ipliklerle sarılmış gümüş paralardan yapılmış başlık takarlarken erkekler başlarına el örgüsü bere ve poşu sarmaktadır.
+ Yorum Gönder