+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu anadolu bölgesinde yapılan el sanatları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Doğu anadolu bölgesinde yapılan el sanatları
  Doğu ana dolu insanları ve özellikle kadınları çok becerikli ve çalışkanlar onun için çok sayıda el sanatları yapılmaktadır ve bu el sanatları da çok başarılı el sanatlarıdır.

  Halı

  Genellikle ilkel tezgahlarda dokunmaktadır. İlkel metodlarla yapılan halıların tezgahı , önce karşılıklı dört adet kazık çakılır. Kazıklar sabit olup halının uzunluğuna ve enine göre ayarlanarak çakılır. Kazıkların arka tarafına birer ağaç yerleştirilir. Daha sonra halının başlama kısmına kasnak yerleştirilir. Dokuma işinde ilmekler atılır, ilmek uzunluğu kadar kesildikten sonra kerkitle sıkıştırılır. Halı makas ile kesilir. Tezgahta tek kişi çalışır.

  Kilim

  Tezgahın kuruluşu ilkel halı tezgahının aynısıdır. Kilim dokumada halıdan farklı olarak ilmekler atılmayıp, çözgü iplerinin arasından masura geçirilir ve kerkitle sıkıştırılır.


  Palas

  Palas keçi kılından oluşan iple yapılır.Tezgahı kilim tezgahının aynısı olup fazla desen işlerine yer verilmez. Daha çok simetrik ve geometrik desenler kullanılır.

  Heybe

  Kolayca eşya ve yük taşımak için birbirine yapışık iki torbadan ibarettir.Genellikle heybe omuzda, at ve diğer yük hayvanlarında yük taşıma aracı olarak kullanılmaktadır.

  Keçe

  Diktörtgen biçiminde dikilip soğuk günlerde çobanlara giydirilir.

  Çorap ve Eldiven

  Çorap yapımına üç şişle başlanır. Çorabın yapılışı tahminen dört santime ulaştığı zaman şiş sayısı beşe çıkarılır. Çoraplar beyaz düz ve desenli olarak örülür. 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Türkiye nin en güzel ve en iyi el sanatları yapan bölge doğu Anadolu bölgesidir. Yüzlerce turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.
+ Yorum Gönder


doğu anadolu bölgesi el sanatları