+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Elazığ Sivrice Hazarbaba Kayak Merkezi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Elazığ Sivrice Hazarbaba Kayak Merkezi
  Hazarbaba Kayak Merkezi

  Hazarbaba Kayak Merkezi.jpgHazarbaba Kayak Merkezi2.jpg  İlimiz Sivrice ilçesinin güneyinde bulunan 2.347 metre yüksekliğindeki Hazarbaba dağında yapılan "Hazarbaba Kayak Merkezi? 1999 yılında faaliyete geçmiş olup, kayak sporuna elverişli pisti, telesiyeji ve yeme içme imkanları ile günübirlikçilere hizmet vermektedir.

  İlçenin turizmine hayat veren Hazar Gölünde her yıl büyük çapta su sporları gösterileri yapılmaktadır. İlçe?nin turizmine büyük katkısı bulunan Hazar Gölü ne tepeden selam verir gibi mağrur bir şekilde duran ve 1850 m rakımda her tür güzelliğe hakim bir şekilde duran ve 1997 yılından beri yöre insanına hizmet veren HAZAR BABA kayak merkezinin yararlarını da unutmamak gerekir. Gerçekten kurulduğundan bu yana ilçede turizm yönünde gözle görülür büyük bir canlılık meydana gelmiştir.

  İlk etapta günü birlik olarak düşünülen tesis; iki adet dinlenme salonu yapılmış, enerji, su ve yol problemleri çözülerek halkın hizmetine sunulmuştur.

  Hazar baba kayak merkezine Elazığ- Diyarbakır karayolu ve aynı zamanda demir yolu üzerinde bulunan ilçemizden sonra 7 km lik Hazar Baba dağına yapılan kara yolu ile tırmanıştan sonra ulaşılabilmektedir. 7 km lik yol stabilize olup ulaşımın daha rahat olabilmesi için yer yer parke taşı döşenmiştir. Özellikle yağışlı havalarda elverişsiz olan doğa şartlarının zorluklarını en aza indirgemek amacıyla unımog aracı alınmış olup 24 saat süreyle kar temizleme çalışmaları yapılmaktadır.

  Hazar Baba kayak merkezi şu anda günü birlik bir tesis olup gelenlerin gününü en iyi bir şekilde geçirecekleri kayak yapıp, dinlenip, eğlenecekleri bir yerdir.

  Mevcut haliyle konaklama tesisi mevcut değildir. Ancak özel müteşebbislerin bu konuda girişimleri vardır.

  Şu andaki talebe cevap verebilecek 1100 metre kayak pisti ve mekânik tesisler standartlara uygundur.

  Genel olarak bölgemizde olduğu gibi ağaçlandırma konusunda Hazar Baba dağında da yetersizlik var. Orman Bölge Müdürlüğünün bu konuda çalışmaları devam etmektedir. Yapılacak ağaçlandırmanın ardından gelecek olan çevre düzenlemesiyle Hazar Baba piknik alanı olarak da yaz- kış halkımıza hizmet edecektir. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Hazarbaba Dağında yapılmış olan Kayak Merkezi 1999 yılında faaliyete geçmiş ve sürekli büyük bir gelişme içinde olmuştur. Bu kayak merkezine gidenler burada her türlü ihtiyacını görebileceği imkanlar sağlanmıştır.
+ Yorum Gönder