+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Ağrı Taşlıçay İlçesinde Bulunan Dağlar Hangileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ağrı Taşlıçay İlçesinde Bulunan Dağlar Hangileri
  Ağrı Taşlıçay İlçesinde Bulunan Dağlar Hangileri

  taslicayresimleri.jpg

  Ağrı’nın orta kesiminde yer alan ilçenin büyük bölümü 2000 metreden yüksek dağlarla kaplıdır. Kuzey ve güneyde uzanan dağlar, orta bölümünde Murat vadisi ile ayrılır. Arazi volkaniktir. Kuzeyini Aras Güneyi sıradağlarının üzerindeki Perili dağının güney uzantıları ve Ziyaret tepesi (2800 m), güneyini Aladağ, güney batı kesimini de Kandil dağının doğu bölümü ile çevrilidir.
  İlçe’nin en yüksek noktası, güneydeki Aladağ üzerinde bulunan Muratbaşı (Koçbaşı) (3510 m) dağıdır. Diğer yüksek noktaları şunlardır: Kuzeyde Ziyaret tepesi 1800 m., Balık gölü dağı 3159 m., güney doğuda Rüzgar tepesi 2828 m., güney batıda Kandil dağı 2750 m. çevresindeki dağlık alanlardan alçak olan orta bölümdeki dalgalı düzlükler, çöküntü alanı ve Murat’ın aşındırdığı yerlerdir.
  Bir yayla görünümünde olan bu orta bölüm, tarıma en elverişli alandır. Buraya Taşlıçay ovası da denir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ağrıya bağlı taşlıçay ilçesine bağlı pek çok dağ bulunmaktadır. Ağrı ilinde aladağ, arasın güneyindeki sıra dağlar, Kandil dağı ve Aladağın üzerinde bulunan koçbaşı dağı ilçeye bağlı dağlardır.
+ Yorum Gönder