+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Ağrı Taşlıçay İlçesi Geçim Kaynakları Neler Halk Nelerle Uğraşır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ağrı Taşlıçay İlçesi Geçim Kaynakları Neler Halk Nelerle Uğraşır
  Ağrı Taşlıçay İlçesi Geçim Kaynakları  Halk Tarım ve Hayvancılıkla geçinir. Taşlıçay, Güneyde Aladağ, kuzeyde Sinek yaylalarının birbirine çok yaklaştığı alanda olduğundan arazisi engebelidir. Bu yüzden tarıma elverişli yerleri azdır. Bu durum, ekonomiyi engellemiştir. şeker pancarı ekilir, tahıl tarımı, kuçuk ve büyük baş hayvancılığı yapılır. Yerli ırk sığır ile Morkaraman koyun beslenir. Süt, peynir ve yağ üretimi önemlidir. Hayvan ürünleri ve canlı hayvan ticareti yapılırsa da, bunların çoğu Ağrı’da pazarlanır. Son yıllarda kümes hayvancılığı, besicilik ve arıcılık gelişmiştir. çok koyun beslenen dağ köylerinde halı, kilim, yastık gibi dokumanlar yapılır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Doğu anadolu da bulunan ağrı iline bağlı Taşlıçay ilçesinde halk tarım ve hayvancılık ile geçinmektedir. Taşlıçayın en gebeli arazisi tarıma el verişli olmadığından daha çok hayvancılık yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder