+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Aktaş Gölü hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Aktaş Gölü hakkında bilgi
  Aktaş Gölü hakkında bilgi

  İl : Ardahan İlçe : Çıldır Yüzölçümü : 2700 ha.
  1798 metre gibi yüksek rakımlı bir platoda yer alan göl tektonik oluşumludur.
  Göl Gürcistan sınırında yer almakta olup 1400 hektarlık kısmı Ülkemiz sınırlarında geri kalan 1300 hektarlık kısmı Gürcistan sınırlarında yer almaktadır.
  Göl içerisinde oniki tane irili ufaklı ada bulunmaktadır. Göl birkaç küçük dere vasıtasıyla beslenmektedir. Göl su seviyesinin artığı bahar aylarında göldeki fazla su Kura Nehrine boşalır.Göl kıyısında ve adalarda yer yer sazlanma gözlenmektedir.

  aktas-golu.jpg
  Sulak alanın kullanım durumu :
  Gölde balıkçılık karadan olta balıkçılığı şeklinde yapılmaktadır.
  Tepeli Pelikanın Ülkemizdeki en önemli üreme alanlarından biridir.
  Koruma Statüsü :
  Gölde herhangi bir koruma statüsü olmamasına karşın, askeri yasak bölge olması nedeniyle insan aktivitesi oldukça sınırlıdır.
  Sulak alanı tehdit eden faktörler :
  Gürcistan ve diğer Kafkas Ülkeleri ile gelişen ticarete cevap verebilmek amacıyla açılması planlanan Aktaş Sınır Kapısı bölgeye bir hareketlilik getirecektir. Buda gölde insan baskısının artmasına sebep olacaktır.
  Çözüm önerileri :
  Askeri yetkilililerinde görüşleri alınarak Gürcistan Hükümeti ile işbirliği halinde alan için ortak bir yönetim planı geliştirilebilir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Aktaş gölü tektonik oluşumludur. Aktaş gölühem ülkmiz hemde gürcistanın sınırları içerisinde yer almaktadır. Aktaş gölünde irili ufaklı 14 tane göl bulunmaktadır. Göldeki fazla sular kura nehrine boşalmaktadır.
+ Yorum Gönder


aktas go