+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Ağrı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ağrı Hakkında Bilgi
  Genel Bilgiler

  Yüzölçümü: 11.470 km²
  Nüfusu: 528.744 (2000)
  Nüfus Yoğunluğu: 46
  Şehir Nüfusu: 252.309 (2000)
  Köy Nüfusu: 276.435 (2000)
  Yıllık Nüfus Artış Hızı: %19,03
  Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı: %46,31
  Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı: %-0,68
  İl Trafik No: 04
  İl Telefon Kodu: 472

  a-r-hakk-nda-bilgi.jpg


  Ağrı Hakkında

  Ağrı' nın İlçeleri: Doğubeyazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay ve Tutak' tır.

  Coğrafyası: Ağrı, kuzeyden Kars ve Iğdır, Batıdan Erzurum ve Muş güneyden Bitlis ve Van, doğudan İran sınırı ile çevrilidir.

  Ağrı' da mevcut toprağın büyük kısmını dalgalı, yüksek dağlık arazi meydana getirir. Ağrı ilinde dağlar sıralar halindedir.

  İklimi: Ağrı' da bitki örtüsü olarak zengin otsu bitki türleri egemendir. İlkbaharda canlanan otlar, sonbaharda havaların soğumasıyla tükenir. Kışları soğuk ve sert yazları kurak ve sıcaktır.

  Tarihçesi: Ağrı ilinin tarihi, Paleolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Daha geç dönemlerde bu bölge ile Mezopotamya arasında kültürel ilişkiler olduğunu gösteren Tunç Çağı araç gereçleri bulunmuştur. Ağrı ve çevresine yerleşen en eski topluluklardan biri Hurrilerdir.

  M.Ö. 14. yüzyılda Hititlerin Doğu Anadolu Bölgesi’ ndeki etkinliklerini yitirmeleriyle ortaya çıkan Hurrilerden sonra yöre Urartu, Pers, Makedon, Roma ve Bizans hâkimiyetine girmiştir. M.S. 7. yy. ortalarında Arapların eline geçen ve stratejik konumu nedeniyle istilalara uğrayan Ağrı’ yı 11. yüzyılda Selçuklular egemenlikleri altına almışlardır. Selçukluların aralıklarla süren egemenlikleri Moğol akınlarıyla son bulmuştur. Sonradan İlhanlılar, Celayirliler, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. I. Dünya Savaşı’ nda Ruslar tarafından işgal edilen bölge, 1921 yılında yapılan Kars Antlaşması ile Türkiye’ ye iade edilmiştir.

  Ne Yenir: Ağrı yöresinde hayvancılığın büyük çapta olması nedeniyle hayvan ürünleri büyük miktarda kullanılmaktadır. Ağrı zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Saç kavurma en meşhur yemeğidir. Gosteberg buğulama, Abdigör köftesi, Hengel, haşıl, erişte, kuymak, kete, bişi, erdek, hasude, bulgur pilavı, yalancı köfte, ekmek aşı, lalanga, ayran aşı, halise, çiriş ketesi, murtuğa ve ağızyakan ve deveci çorbası gibi yöreye özgü yemekleri vardır.

  Ne Alınır: Ağrı’ da küçükbaş hayvancılığın fazla yapılması nedeniyle halıcılık en önemli el sanatıdır. Bunun yanında kilim, kazak, keçe ve çorap gibi el sanatları da vardır.

  Ağrı' ya nasıl gidilir?

  Karayolu: Karayolu ile çevre il ve ilçelerden Ağrı' ya, Ağrıdan çevre il ve ilçelere düzenli karayolu ulaşımı olduğu gibi büyük şehirlere de her gün karşılıklı otobüs seferleri vardır. Otogar Tel: (+90-472) 212 09 63

  Havayolu: Havalimanının kent merkezine uzaklığı 7 km. dir. Havalimanı Tel: (+90-472) 216 04 02 - 216 04 00

  Demiryolu: İstasyon Tel: (+90-472) 213 79 19 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ağrı ili doğu anadolu bölgesi içerisinde yer almaktadır. Ağrı iline bağlı 6 ilçe bulunmaktadır. Bu ilçeler; Doğubayazıt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Tutak ve Eleşkirt ilçeleridir. Ağrı ilinde karasal iklim görülmektedir. İklime bağlı bahar aylarında otsu bitki örtüsü yetişmektedir.
+ Yorum Gönder