+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Ardahan Ekonomik Faaliyetleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ardahan Ekonomik Faaliyetleri Hakkında Bilgi
  Ardahan Ekonomik Faaliyetleri


  Ardahan ilinin ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayanır. Sanayi ve turizm sektörü fazla gelişmemiştir.

  Hayvancılık: Geniş mer'a ve çayırlarındaki zengin bitki örtüsü hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. En çok sığır ve koyun beslenir. Koyun yetiştiriciliğinde mor ve ak karaman, sığır besiciliğinde ise yüksek verimli Doğu Andolu kırmızısı vezavod veya kalakan türleri hakimdir. Arıcılık gelişmiştir.

  Tarım: Elverişsiz iklim şartları tarla tarımını engeller. Akarsu boylarında tarım yapılır. Buğday, arpa, çavdar ve az miktarda patates yetiştirilir.

  Sanayi: Ardahan'da sanayi fazla gelişmemiştir. İlde hayvancılığa bağlı olarak süt toplama merkezleri, küçük çaplı mandıralar yer alır. En büyük sanayi kuruluşu Karset'tir. Bu kuruluş hayvan besiciliği ve hayvan ürünleri imalatı yapar.

  Ulaşım: Ualşım karayoluyla yapılır. Demiryolu bağlantısı ve havaalanı yoktur.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Doğu anadolu bölgesinde yer alan ardahan ili bulunduğu coğrafyada sanayini gelişmemiş olması ve engebeli yeryüzüne sahip olması nedeni ile ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ardahan ilinde tarım ürünleri olarak patates, çavdar ve buğday yetiştirilmektedir. Çayırların fazla olması nedeni ile büyük baş ve küçük baş hayvancılığı yaygınlaştırmıştır.
+ Yorum Gönder


ardahanın ekonomik faaliyetleri