+ Yorum Gönder
Aşka Dair Yazılar ve Dostluk Sözleri Forumunda Arkadaşlık (dostluk) Kavramı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Arzu
  Yeni Üye

  Arkadaşlık (dostluk) Kavramı
  Arkadaşlık (dostluk) adına yazı


  Kaç arkadaşınızın olduğunu sanıyorsunuz? Sizin için ne değeri var bu arkadaşların? Onların dertlerini dinler misiniz.. yoksa arkalarından mı konuşursunuz?
  Gerçek dostunuzun kim olduğunu, ancak sıkıntılı günlerinizde anlayabileceğinizi söylerler. Bu inanca göre, yalnızca sizi arayıp yakınlık gösterenler, hastaneye yattığınızda sizi görmeye gelenler gerçek dostlarınızdır. Bunun altında yatan anlama bakılırsa, gerçek dostun anlaşılması için mutlaka bir bunalım gereklidir; bu bunalımlı günlerde sizi bırakmayanlar da gerçek dostlarınızdır!!! Bir çok bakımdan, bir yanıltmacadır bu.
  Her şeyden önce, sevginin, bağlılığın ve güven duygusunun dışında, iyi bir arkadaş olmak için bir kural yoktur. Birçok arkadaşınız, hastanedeyken sizi aramayabilirler; iyi bir arkadaşınız, yurt dışında olup da yıllardır görüşmediğiniz halde, manevi biçimde iyi, hatta en iyi arkadaşınız olmaya devam edebilir.
  Her arkadaşlık için ayrı ayrı kurallar koymak gerekir. Bazı kimseler duygularını paylaşmakta güçlük çekebilirler. İyi bir dost olmak için fazla çaba göstermek yanlış bir tutumdur. Hepimizin bir takım sınırları ve eksikleri vardır. Yaradılış gereği para bakımından eli sıkı, ama duyguca cömert, ya da tam tersi olanlar vardır. Herkes kendine uyacak arkadaşları bulacaklardır. Herkesin herkesle iyi arkadaş olmamamsının sebebi de budur. Birbirimizin kötü alışkanlıklarını hoş görüp, iyi yanlarının tadına vararak uyuşmamız gerekir.
  İyi bir dost her zaman sevgiyle hareket eder. Her zaman ne kadar vermesi ya da ne kadar istemesi gerektiğini, ne kadar yakınlık göstermesi, ne kadar dert ortağı olması, ne kadar desteklemesi gerektiğini tam olarak bilir. Bunun ne kadar olacağını belirlemek her ilişkide değişir.

  arkadaşlık.jpg

  Bağlılık , arkadaşlığın bir başka temel öğesidir. İyi bir dost yeri geldimi akıl hocalığı hatta amatör ruh hekimliği yapabilir. Arkadaşlar aralarında anlaşmayabilirler; kişi arkadaşını belli bir işi yapmaktan vazgeçirmeye çalışabilir, ama son aşamada, o arkadaş verilen öğüdün tersini yapsa bile, iyi bir arkadaş onu sonuna kadar destekleyecektir.
  Arkadaşlıkta güven duygusu da çok önemlidir. Arkadaşınıza güvenemiyorsanız, onunla hiç bir zaman sırdaş olamazsınız; sırdaş olamayınca da, arkadaş değil yalnızca tanıdık sayılırsınız. Arkadaşınızla, evlilik sıkıntılarınızdan çocuk hastalıklarına, para sıkıntılarınıza kadar her şeyi konuşacak yakınlıkta olmalısınız. Ama bunların aranızda kalacağına güvenmiyorsanız, kuşkusuz hiç birini konuşamazsınız. Güvenmenin çeşitli yolları vardır. İyi bir arkadaşınızın, başkalarına sizinle ilgili bilgi vermeyeceğine güvenebilmelisiniz; ama başkalarının size söylemekten çekinecekleri şeyleri size söyleyeceğine de güvenmeniz gerekir.
  Gerçekten iyi bir arkadaş, sizin kendisi için bir şey yapmanıza izin veren, onun yakın arkadaşı olduğunu hissetmenizi kolaylaştıran biridir. Size her zaman yardımda bulunan, iyi davranan, işinizi kolaylaştıran, cömertlik gösteren ve güven duygusu veren bir insan, gerçekten iyi bir arkadaştır ama bu ilişkinin gerçekten inandırıcı olabilmesi için, sizin de aynı şeyleri onun için yapmanıza izin vermesi şarttır. Ama kusursuzluğa erişmek her zaman kolay değildir. Güveninizi bir kez sarsan bir arkadaş, sırrınızı bir kez açıklayan, güç bir gününüzde bir kez özür dileyip yardımdan kaçınan arkadaş, belki de düşlerinizdeki ideal arkadaş değildir; ama gene de bütün sevginizi ondan esirgemeniz gerekmez. Onları sadece bir defalık yanlışla yargılıyorsanız, siz de gerçekten iyi bir dost olmayabilirsiniz. Burada kesinlikle bilmeniz gereken şey, bunun bir davranış özelliği olmadığı, bir daha tekrar edilmeyeceğidir. Güveninizin sürekli olarak sarsılmasını hiç bir ilişki kaldıramaz. Ama, taraflar arasında gerçek sevgi ve ilgi oldu mu, arkadaşlık hayatın en zengin ve hoşnutluk veren olaylarından biridir.
  Dostsuz ve arkadaşsız kalmamanız dileğiyle.. 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Arkadaş çoğu zaman sadece merhaba kelimesine verilen karşılıktan ibarettir. Ama dost gel dedinmi gelen git dedinmi gidendir. Bu devirde gerçek dost bulmak çok zor.
+ Yorum Gönder


arkadaslik kavrami ve arkadasliga guven,  dostluk ile ilgili kavramlar