+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dualar Forumunda Ayet-el Kürsi arapca yazılışı ve anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ayet-el Kürsi arapca yazılışı ve anlamı
  Ayet-el Kürsi resimli yazılışı

  ayetelkrsiarapcayazlvea.jpg

  Okunusu:

  - Allahu lâ ilâhe illâ hu elhayyul kayyum lâ te’huzûhu sinetün velâ nevm lehu mâ fiys semâvâti ve mâ fiylard men zelleziy yesfeu indehu illâ biiznih yâ’lemu ma beyne eydiyhim ve ma halfehüm velâ yuhiytune bisey’in min ilmihî illâ bimâ sa’ vesiâ kürsiyyühüs semâvâti vel arda velâ yeuduhu hifzuhuma ve huvel âliyyül aziym.’

  Anlami:

  ALLAH ki Tanri yoktur ancak O vardir diridir ve kendi kendine kâimdir; ne uyuklamasi ne de uyumasi sözkonusudur; yerde ve göklerde ne varsa O’nun içindir; O’nun katinda kim sefaat edebilir ki izni olmaksizin; bilir önlerinde ve arkalarinda olanlarin hepsini; izni olmadan ilminden bir seyi kapsamak mümkün degildir; kürsüsü semâlari ve yeri içine almistir; korumasi disinda bir sey kalamaz; yüce ve azamet sahibidir.

  Ayet-el Kürsi duasının faziletini anlatan hadisler
  (Âyet-ül kürsi âyetlerin seyyididir. Bir yerde okununca şeytan orada tutunamayıp mutlaka çıkar.) [Hâkim]

  (Âyet el kürsi Kur’an-ı kerimin dörtte biridir.) [Ebu-ş-şeyh]

  (Evinde Fatiha ve Âyet-el kürsi okuyana o gün cin ve şeytan zarar veremez. Nazar değmez.) [Deylemi]

  (Yatarken Âyet-el kürsi okuyana şeytan yaklaşamaz.) [Şevahid-ün-nübüvve]

  (Her farz namazdan sonra Âyet-el kürsiyi okuyanın Cennete girmesi için hiçbir engel yoktur.) [Nesai İbni Hibban Beyheki Taberani]

  (Evinden çıkarken Âyet-el kürsi okuyana yetmiş melek evine dönünceye kadar dua ve istiğfar eder.) [Ey oğul ilmihâli] (Araçlara binince de Âyet-el kürsi okumak kazayı belayı önler.)

  Âyet-el kürsiyi ihlas ile okuyanın insan ve hayvan hakları ve farz borçlarından başka bütün günahları af olur. Yani tevbeleri kabul olur. (İslam Ahlakı)

  Hazret-i Ali (Kabir azabından kurtulmak için Âyet-el-kürsiyi çok okumalı) buyuruyor. (Zühre-tür-Riyaz)

  Ey Oğul İlmihali’ndeki hadis-i şerifler de şöyledir:
  (Namazdan sonra Âyet-el kürsiyi okuyana her harfi için 40 sevap verilir.)

  (Bir kişi namazdan sonra hemen bir defa Âyet-el kürsiyi okusa o âyet Arş-ı alaya kadar gider ve orada durmadan hareket ederek "Ya Rabbi beni okuyan kulunu affet!" der. Hak teâlâ mekandan ve cihetten münezzeh olarak "Ey meleklerim şahit olun namazdan sonra Âyet-el kürsiyi okuyan kulumun günahlarını affettim" buyurur.)

  (Evinden çıkarken Âyet-el kürsi okuyana 70 melek evine dönünceye kadar dua ve istiğfar eder.)

  (Farz namazı bitirdikten sonra bir kere Âyet-el-kürsiyi okuyup 33 kere Sübhanallah 33 kere Elhamdülillah 33 kere Allahü ekber bir kere de La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehülmülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir diyenin günahlarını Hak teâlâ affeder.)
 2. Ziyaretçi

  zeynep selam! ayetel kürsiyi yazarken ''indehu'' ve ''ilmihi'' kelimelerinde olmayan med harflerini eklemişsin. indehu da yalnızca ötre(1 elif) ilmihi de ise çeker (ye harfi 2 elif) var. onları düzelt.mesulsun!
 3. Ziyaretçi
  çok işime yaradı doğrusunu sylemek gerekirse
 4. Ziyaretçi
  Hepinize cok tewekur ederim bilmediyim bir cok bilgi oyrendim

+ Yorum Gönder


ayetel kürsi arapça yazılışı,  ayetel kürsi arapça,  ayetel kürsi,  ayetel kürsi arapçası,  ayetel kürsi yazılışı,  ayetel kürsi arapça yazılışı ve anlamı