+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dualar Forumunda Ramazanda Dua Etme Edepleri Ramazan Duası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ramazanda Dua Etme Edepleri Ramazan Duası
  Ramazanda Dua Etme Edepleri Ramazan Duası

  Dua eden kişi gönülden dua etmeli, iyi şeyler istemeli, istediği şeyler doğrultusunda da çaba göstermelidir. Allah insanın gönlünden geçenleri bilir; ama dil ile dua etmenin çok farklı güzellikleri vardır. Dua etmenin belli bir kuralı yoktur. İçimizden geldiği gibi güzel olan her şeyi isteyebiliriz. Allah’a dua etmek için hiçbir aracı kurum ve kişiye de ihtiyacımız yoktur. Namaz kılarken Fatiha suresinde söylediğimiz gibi

  Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım isteriz.(Fatiha suresi, 4.ayet)

  Kur’an-ı Kerimde ve Hadis-i fieriflerde bizim için dua örnekleri vardır:

  Ramazan`ın ilk gecesinde Cennet kapıları açılır. Her gece sabaha kadar bir münadi seslenir: Günahlarının affedilmesi için istiğfar eden yok mu? Tevbe eden yok mu? Allah tevbesini kabul buyursun. Dua eden yok mu? Cevap verilsin. Kendisi için bir şey isteyen yok mu? isteği hemen karşılansın

  Rahmet deryasının taştığı Ramazan ayı boyunca en güzel duaları okur; salavat ve münacatları fırsat buldukça tekrar eder; Kur`ân`dan ve hadislerden alınan kıymetli dualara yapışarak Allah`a biraz daha yakınlaşmaya çalışır.

  Rabb’imiz! Bize dünyada da ahirette de güzellik ver. Bizi ateşin azabından koru.(Bakara suresi, 201.ayet)

  Rabb’im! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Duamı kabul eyle. Rabb’imiz! hesap görülecek günde beni, ana-babamı ve bütün inananları bağışla.(İbrahim suresi, 40-41.ayet)

  Namazda okuduğumuz pek çok sûre ve dua ile aslında Allah’a dua ettiğimizi biliyor muyuz?

  İnsanlar sıkıntıda dua ettikleri gibi genişlikte de dua etmelidir. Dara düştüğünde Allah’a sığınmak rahata erince Allah’a unutmak çok yanlış bir davranıştır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur: İnsana bir sıkıntı dokundu mu gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslü gösterilmiştir.(Yûnus suresi, 12.ayet) (S.A.)

  Dua ederken önemli olan konuları maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz

  Dua ederken herhangi bir aracı kişiye veya kuruma ihtiyacımız yoktur. Dileklerimizi doğrudan Allaha iletiriz.

  Dua ederken gönülden etmeliyiz. Çünkü Allah kalplerimize bakar.

  Dua ederken gösteriş yapmak, ağlamaklı roller yapmak, yüksek sesle bağırıp çağırmak, duanın amacına aykırıdır ve günahtır.

  Ramazan ayında dilediğimiz gibi içimizden geldiği gibi bol bol dua etmeliyiz Rabbim boş vakitlerimizi dua ederek geçirmeyi ve duası kabnul olanlar eyler inşallah bizleri..
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Ramazan ayı yılın en hayırlı ve en makbul ayıdır. Ramazan ayında insanlar diğer aylara göre daha çok ibadet ile meşgul olurlar. Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. İnsanlar bu mübarek ayda oruç tutar ve teravih namazına giderler. Ramazanda edilen dualar daha makbul olduğu için bol bol dua edilir.
+ Yorum Gönder