+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dualar Forumunda Güneş duası sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Güneş duası sözleri
  Güneş duası sözleri


  Güneş duası sözleri.jpg

  Doğu Karadeniz Bölgesi, Türkiye’nin en fazla yağmur yağan bölgelerinden biridir. Yaz aylarında bile günlerce yağmur yağar, arkasından her tarafı sis kaplar. Yağmurlu ve sisli hava bazen haftalarca devam eder, güneş görünmez, insanları bunaltacak bir duruma getirir.

  Maçkalı Ömer Kayaoğlu’nun “Güneş Duası” ile ilgili kaleme aldığı şiiri, manzarayı iyi bir şekilde yansıtmaktadır:  Güneş Duası

  Dumandan çiseden bıktık

  Güneş duasına çıktık

  On verenden beş istedik

  Tanrı’dan güneş istedik  Kurutalım ilafları

  Yolu şaşır arasıra

  Git ıslat dedik yağmura

  Su isteyen tarafları  “Artsın ekbilmesin” dedik

  “Taşsın dökülmesin” dedik  Kazanları külekleri

  Un koyduk kuymuk taşına

  Çıktık güneş duasına

  Duman örttü dilekleri1  Güneş duası, daha önce merhum Ahmet Caferoğlu tarafından Azerbaycan’da tespit edilmiş ve Şamanizm ile ilgisi bir makale ile açıklanmıştır2. Yine adı geçen yazar ağız araştırmaları yapmak için Trabzon ve Rize’de saha araştırması yaparken yörede Güneş Duası Geleneği’ni tespit etmiş, Kuzeydoğu İllerimiz Ağızlarından Toplamalar adlı eserinin ön sözünde kısa bir bilgi vermiştir3.

  Belirleyebildiğimiz kadarıyla konu hakkında daha sonraki yıllarda herhangi bir kapsamlı çalışma yapılmamıştır. Ahmet Caferoğlu, Trabzon ve Rize’de, birbirini tamamlayacak biçimde, bir güneş duası ve bir de pratik derlemiştir4.

  Güneş Duası şimdiye kadar Rize, Trabzon ve Gümüşhane’de derlenmiştir. Diğer yörelerde olup olmadığı bilinmemektedir. Uygulama şu şekildedir: Günlerce yağmur yağar, sisli hava devam eder, güneş görünmez. 5 ile 10 yaşları arasındaki çocuklar, bir araya gelip “bir publik, bubirdak (Rize), / guskuzura (trabzon) edelim” derler.

  Bir çalı süpürgesi bulurlar. Ona kol ve bacaklar yaparlar, kırmızı renkli insan kıyafeti giydirip, başın puşi bağlanır, insana benzetmeye çalışırlar. Bir kolundan bir çocuk, bir kolundan diğer bir çocuk tutar. Arkadaşları da arkada. Her çocuk havanın açma günü için bir gün tutar. Bu dualar okunurken çocuklar, ellerindeki uzun ip bağlı torbayı, kıl torbayı ipin ucunu tutarak evin içine atarlar. Ev ev dolaşıp hep birlikte dua okurlar:  Şimdiye kadar tespit edilen Güneş Duaları şunlardır:

  Guza guza

  Gus guzura

  Allahdan güneş isderuz

  Verenün teknesine bereket

  Mermeyenün teknesine başum gadar

  Bir kokmiş sıçan düşsün5.

  Abluk kubluk ne ister?

  Yağ kabından yağ ister,

  Tuz kabından tuz ister,

  Un kabından un ister,

  Allah’tan güneş ister6.

  Publig, publig ne ister?

  Allah’tan güneş ister,

  Kaşık kaşık yağ ister,

  Verene bir koç oğlan,

  Vermeyene kör topal kız ister7.

  Ey yaylacı süt ana,

  Al dolaptan kaşığı,

  Git kaymağın başına,

  Git küleğin başına,

  Yağ kabından yağ ver,

  Tuz kabından tuz ver,

  Un kabından un ver

  Allah kırmızı güneş verecek,

  Yarın otlar kuruyacak8.  Ev sahibi, Güneş Duasını okuyan çocuklara istediklerini verir. Ev sahibi istediklerini verdikten sonra arkalarından, yörede tavli olarak bilinen ucu yanan odun atar. Çocuklar bütün evleri ziyaret ettikten sonra köyün/obanın kenarına çıkarlar, odun toplayıp bir ateş yakarlar.

  Topladıkları malzemeyi bir kazana atıp yemek / çorba pişirirler ve topluca yerler. Yemek pişirirken yemeğin yağından sağa sola, havaya kaşık kaşık atarlar: “Allah’ım yarın kırmızı güneş ver.” derler. Yemek pişerken ateşin etrafında tulum/zurna ile horan veya başka bir oyun oynanır.

  Çalı süpürgesinden yaptıkları korkuluğu ise bir dere kenarına atarlar. Çocuklar havanın açacağı günü beklemek üzere akşam dağılırlar. Hangi çocuğun tuttuğu günde hava açarsa, o çocuk talihli sayılır. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Ülkemizde en az güneşin kendini belli ettiği bölge Karadeniz bölgesidir.Karadeniz bölgesinde her mevsim yağışlı olduğu için bulutlar güneşi kapatmaktadır bu nedenle karadeniz halkı güneşe hasrettir.Bü yüzden Allah Teala'ya güneşin biraz daha kendini belli etmesi için güneş duası etmektedir.
 3. Ziyaretçi
  ben sezer güneş duası şöyle güneş olduk baktı9k artık yağmurdan bıktık hadi gel güneş artık
+ Yorum Gönder


güneş duası sözleri,  gunes suasi,  bilal tavlak çocuk isteyen,  güneş sözleri dua,  bilal tavlak güneş duası