+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dualar Forumunda Nazar Duasının Okunuşu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nazar Duasının Okunuşu
  nazar duasının okunuşu nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Nazar Duası


  Nazar duası hem nazar değmemesi için, hem de her hangi bir şekilde nazar etkisine maruz kalmış kişiler için kullanılır. Hadislerde de, nazarın hak olduğuna ve o denli etkileriyle birlikte, insanı mezara, deveyi de kazana sokacağına dair açıklamalar da bulunulmuştur. Peygamber efendimizin, kaderi değiştirecek bir şey olsa idi, bu nazar olurdu, demesi de, nazarın etkileri hakkında son derece önemli bir açıklamadır. Bu etkilerden korunmak için yapılabilecek en bilinen yöntem nazar duası okumaktır.

  Nazar öyle güçlü bir etkiye sahiptir ki, kişinin kendi kendine bile nazarı değebilir. Peki hal böyleyken, nazardan korunmak için hangi nazar duası okunmalıdır? Nazar duası ile ilgili olarak bir hadiste, sabah ve akşam olmak üzere besmeleyle birlikte 3 kere Bismillâhillezî lâ yedurru maasmihi şeyün fil ardı ve lâ fissemâi ve hüvessemîulalîm okunduğu takdirde nazara ve büyüye karşı koruma sağlanacağı, belirtilmiştir. Ayrıca nazar duası olarak, Fatiha Suresi, Bakara Suresinin 255. ayeti olan Ayetel Kürsi, Kalem Suresinin son iki ayeti, Felak ve Nas Sürelerini de okumak tavsiye edilmiştir.

  Başka bir hadiste de nazar duası olarak, Eûzü bikelimâtillâhittâmmeti min şerri külli şeytânin ve hâmmetin ve min şerri külli aynin lâmmetin sabah ve akşam olmak üzere 3 kere okuyup, hem kendine hem de hasta olan kişiye üfledi takdirde nazar, şeytan, cin ve zararlı hayvanlardan korunulacağı buyrulmuştur. Peygamber efendimiz (s.a.s) özellikle nazarı değen kişi için ve hatta herkes için beğenilen bir şey görüldüğünde "MâşâAllah" denmesini, söyleyeceklerini de ondan sonra söylemesi gerektiğini ve bu şekilde nazar değmeyeceğini buyurmuştur. Yine bir hadiste de, hoşuna giden bir şey görüldüğünde MâşâAllah, Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh denildiği takdirde beğenilen şeye nazarın değmeyeceği bildirilmiştir. Tüm bu bilgilerle birlikte, nazara maruz kalmamak için ve nazar etkisi oluşturmamak için, nazar duası okumak son derece önemlidir

+ Yorum Gönder