+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda İkinci Bizans Dönemi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İkinci Bizans Dönemi Hakkında Bilgi
  İkinci Bizans Dönemi Hakkında Bilgi kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  İkinci Bizans Dönemi Hakkında Genel Bilgi

  ikinci bizans donemi
  istanbul’da ikinci bizans dönemi, palailogos hanedanı’nın 1261 yılında istanbul’u latinlerden geri almasıyla başlar. ama bu dönem boyunca, istanbul eski önem ve özelliğini bir daha kazanamayacaktır.


  pgp6.jpg

  latinler tarafından bütün zenginlikleri talan edilen kent,bu süreç içerisinde bir ticaret merkezi olma vasfını da tamamen kaybetmişti. bu durumun olumsuz etkileri ikinci bizans dönemi boyunca devam edecek ve bütün ticari üstünlüklerini tamamıyla galata’ya kaptıran istanbul, etrafı surlarla çevrili bir tarım kenti haline dönüşecektir. bu dönem boyunca elde ettiği imtiyazlar sayesinde, galata istanbul’dan daha önemli bir kent haline gelmiştir.

  ikinci bizans dönemi’nde istanbul için olumlu bir gelişme, mezhep çatışmalarının durulmasıdır. bu dönem içerisinde istanbul tartışmasız bir biçimde ortodoks hristiyanlığının merkezi durumuna gelmiş, yine bu dönemde bizans sanatı en olgun dönemini yaşamıştır. o yıllarda kariye (khore) kilisesine yapılan mozaikler, bizans sanatının zirvesi olarak kabul edilmektedir.

  ikinci bizans dönemi aynı zamanda, istanbul’un osmanlı’lar tarafından gittikçe daralan bir çembere alınması ve yavaş yavaş fethedilmesi sürecidir. 1373’ten itibaren istanbul osmanlı’ya haraç ödemeye başladı. 1393 yılında sultan yıldırım bayezid, 1422’de sultan ii. murad istanbul’u kuşattı, ama başarılı olamadılar. orhan gazi’den itibaren boğaz’ın anadolu yakası osmanlı’nın eline geçti. aynı şekilde, 15. yüzyılda bir kaç önemsiz kasaba hariç bütün trakya da fethedilmiş bulunuyordu.

  bu nedenle 15. yüzyılda bizans imparatorları katolik roma’dan sürekli yardım taleplerinde bulunmak zorunda kaldılar. fakat papalık, otoritesi altında birleşmesini şart koşuyordu. bizans 1452'de bu talebe boyun eğmek zorunda kaldı. bu birleşmenin istanbul’da ayasofya’da kutlanmak istenmesi çok sert tepkilere ve protestolara neden oldu.
  1453 mayıs’ında istanbul’un fethedilmesiyle bizans imparatorluğu tarihe karıştı. fakat istanbul için yeni ve parlak bir dönem başlıyordu.

+ Yorum Gönder