+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Benin Tarihi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Benin Tarihi Hakkında Bilgi
  Benin tarihi hakkında bilgi kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Benin Tarihi Hakkında Genel Bilgi

  1975'e kadar adı Dahomey olan Benin Halk Cumhuriyeti, Batı Afrika'nın Gine Körfezi'nde yer alır. Doğuda Nijerya, kuzeydoğuda Nijer, kuzeybatıda Burkina Fa-so (1984'e kadar Yukarı Volta) ve batıda Togo ile çevrilidir. Kıyısında sığ, tuzlu su gölleri olan lagünler; daha içeride bir bataklık şeridiyle yağmur ormanı vardır. Gene iç bölgelerde kuzeye doğru yükselerek Atakora Dağları'na kadar uzanan otlaklarla örtülü yaylalar yer alır. En uzun ırmağı Oueme, Porto-Novo'da denize dökülür. Grand Popo' da denize dökülen Mono Irmağı, Togo sınırını oluşturur. Benin'de sıcak, nemli ve bol yağışlı bir iklim egemendir

  Çoğunluğu Siyah Afrikalı olan halk çiftçilikle geçinir. Darı, mısır, bir tür yerelması olan yam ve manyok yetiştiriciliğinin yanı sıra, yaylalarda, sığır ve koyun beslenir. Dışarıya sattıkları başlıca ürünler palmiye çekirdeği ve yağı, yerfıstığı, kahve ve pamuktur.

  Benin Tarihi 9.jpg

  Benin'in başkenti PortoNovo 208.000 nüfusludur. Bir lagün kıyısında, dar bir kara şeridine kurulmuş olan liman kenti Cotonou' nun nüfusu ise 487.000'dir. İç bölgelerdeki ana yerleşim merkezi ve eski başkent Abomey'in nüfusu 54.000'dir. PortoNovo'da, Dahomey Krallığı ve Fransız sömürgeciliği döneminden kalma ilginç yapılar vardır. Benin Krallığı'nın tarihi, Abomey'deki müzede tüm ayrıntılarıyla sergilenmektedir. Geleneksel dans gösterilerinin düzenlendiği bu tarihi kentte, yerel el sanatı ürünleri önemli bir gelir kaynağıdır.

  17. ve 18. yüzyıllarda, yerli halkın çoğu köle olarak toplandığı için Dahomey, Köle Kıyısı adıyla tanındı. 1625'ten beri varlığını sürdüren Dahomey Krallığı, 1899'da Fransız-lar'a yenilince Fransız Batı Afrikası'na katıldı. 1959'da özerkliğini, 1960'ta bağımsızlığını ilan etti. 1960-70 arasında ikisi yasal olmak üzere 11 hükümet değişikliği oldu. 1975'te yeni bir düzenlemeyle, Benin Halk Cumhuriyeti adını aldı. Resmi dili Fransızca olan bu ülkenin, Fransa ile güçlü bağları vardır. Çalkantılı bir siyasal yapısı olan Benin dış yardıma bağımlı yoksul bir ülkedir.

+ Yorum Gönder


benin hakkında bilgi