+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda İlk Casus Dinleme Aletleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  İlk Casus Dinleme Aletleri
  İlk Casus Dinleme Aletleri

  Radyo dalgalan aracılığıyla ilk ses alımı, 1902 yılında Eastern Telegraph şirketi tarafından çalışmalarını rahatlıkla sürdürebilmesi için
  Cornwall'de, Guglielmo Marconi için kurulan istasyonda gerçekleştirildi. Birinci Dünya Savaşı sırasında, karşıt ordular, birbirlerinin
  radyo sinyallerini dinlemek için özel birlikler kurdular. Dinleme aletlerindeki asıl gelişme ise, transistör ve lazerin icadıyla dev boyutlara ulaştı.

  İlk Casus Dinleme Aletleri.gif


  Transistörlü ilk küçük casus dinleyiciler, 1950'li yıllarda yapıldı. Pille çalışan bu dinleyiciler, yaklaşık yüz metrelik menzil e sahiptiler. Kül tablası, sigara kutusu ve kalem gibi küçük araçların içine kolaylıkla yerleştirilebiliyordu. Telefon dinleme araçları ise, bu alanda yeni bir çığır açtı. Casus dinleyici, telefonun ahizesin yerleştirildikten sonra yapılacak tek şey, herhangi bir yerden, dinleyicinin yerleştirildiği telefonun numarasını çevirmekti. Numara çevrildiğinde, casus alet faaliyete geçecek, ancak telefon çalmayacağından konuşmaları dinlenen kişinin hiçbir şeyden haberi olmayacaktı. 1970'lerde geliştirilen lazerli dinleme yöntemleri ise, herhangi bir pencereye gönderilen lazer ışınları, odanın içindeki sesleri ısının kaynağına geri getiriyordu. Cam ne kadar kirliyse, casusların işi o denli kolay oluyordu. Çünkü, kirli camlar, lazer ışınlarının kırılıp geri dönmesini kolaylaştırır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Savaşlarda genelde düşmanlar arasında bilgi alışverişi için casuslar bulundururlardı ve bu iş için insanlar kullanılırdı ancak çoğu zaman bu insanlar tehlike doğurabiliyordu ve bunun çözümü içinde teknolojiden yararlanılmak istenilmiş ve bunun için ilk istasyon kurulmuştur.
+ Yorum Gönder