+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Eski Yunan uygarlığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Eski Yunan uygarlığı
  Eski Yunan uygarlığı

  Yunanca Heliastan dolayı Helenler de denen, Yunanistan Yarımadasında yaşayan kavimler ve onların kurduğu eski devlet ve uygarlıktır.

  Çiftçi bir halk olan Helenler ya da Eski Yunanlılar, tarihlerinin başlangıcında çok sade bir yaşam sürerler, sırtlarına kendilerinin dokuduğu yünden bir gömlek, ayaklarına sığır derisinden çarık giyerlerdi. Köylüler tek bir odadan ibaret olan kulübelerde oturur, evcil hayvanlarla birarada yatarlardı. Soylular sınıfı ömürlerini savaş, av, eğlence ve yarışmalarla geçirirlerdi. Deniz kıyısında yaşayanlar ise pek de dayanıklı olmayan teknelerle balıkçılık yaparlardı.

  Savaşçı kavimler olan Akalar ve Borlar tarafından istilâ edilmeden önce, Yunanistan Yarımadası´ndaki dağlarla çevrili küçük ovacıklarda birbirine rakip bağımsız siteleri oluşturan topluluklar yaşıyordu. Bu sitelerden özellikle Atina ve Isparta´nın, Eski Yunan uygarlığında özel bir yeri vardır
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Eski Yunan Uygarlığı Balkanlara göç eden bazı kabilelerin kurmuş oldukları bir uygarlıktır üstelik burada kurulan şehir devletleri demokrasinin temellerinin atıldığı ilk yerlerdir. Ayrıca burada zamanın önemli Filozofları da yetişmiştir.
+ Yorum Gönder