+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Avrupa'da Alman Üstünlüğü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Avrupa'da Alman Üstünlüğü
  Avrupa'da Alman Üstünlüğünde Polonya'nın Paylaşılması


  Avusturya ve Çekoslovakya'yı işgal eden Almanya, Polonya'yı ele geçirmek ve Versaille Antlaşması'nın ağır koşullarını değiştirmek amacı ile 1933'ten sonra askeri hazırlıklar yapmaya başladı. Bu hazırlıklardan haberdar olan Polonya, müttefikleri İngiltere ve Fransa'dan yardım istedi. Ancak İngiltere ve Fransa hem askeri hazırlıklar hem de stratejik şartlar dolayısıyla müttefikleri Polonya'ya yardım edemeyeceklerini bildirdiler.
  Müttefiklerinden yardım alamayan Polonya, Almanya'nın karşısında yalnız kaldı. Bu durumu fırsat bilen Almanya, emperyalist emellerini gerçekleştirmek isteyen Sovyet Rusya ile 23 Ağustos 1939'da bir işbirliği antlaşması imzaladı.

  Bu antlaşmayla, aşağıdaki maddeler üzerinde görüş birliği sağlandı.
  Polonya toprakları Almanya ile Sovyet Rusya arasında bölüşülecek
  Estonya'nın Sovyet Rusya'nın kontrolüne girmesi sağlanacak • Almanya, Sovyet Rusya'nın Baltık Denizi'ne ulaşmasına göz yumacak
  Almanya, askeri hazırlıklarını tamamladıktan sonra 1 Eylül 1939 sabahı Polonya'yı işgal harekâtını başlattı. Alman Genelkurmayının yeni bir savaş stratejisi olarak geliştirdiği ve esası zırhlı kuvvetlere ve sürate dayalı "Yıldırım Savaşı" ile Polonya topraklarının kendi payına düşen bölümünü kısa sürede işgal etti. Polonya'nın işgal edilmesine tepki gösteren İngiltere ve Fransa ise iki gün sonra Almanya'ya savaş ilan ettiklerini duyurdular.
  Almanya ve Sovyet Rusya, 28 Eylül'de Moskova'da ortak bir bildiri yayımlayarak; "Polonya meselesinin çözümlenmiş olduğunu, savaşa devam etmenin gereksiz olduğunu ve yapacakları barış teklifi reddedilecek olursa, meydana gelecek olaylardan İngiltere ile Fransa'nın sorumlu olacağını" duyurdular. 2. Acil

  Avrupa'da Alman Üstünlüğü isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder