+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Sovyet Rusya'nın Baltık'a Yerleşmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Sovyet Rusya'nın Baltık'a Yerleşmesi
  Sovyet Rusya'nın Baltık'a Yerleşmesi

  Almanya ile imzalanan 23 Ağustos 1939 işbirliği antlaşmasında belirtildiği gibi Baltık Denizi'ne ulaşmak için harekete geçen Sovyet Rusya;

  • 28 Eylül 1939'de Estonya'yı
  • 5 Ekim 1939'da Letonya'yı
  • 10 Ekim 1939'da Litvanya'yı ele geçirdi.

  Polonya'nın yarısını ve küçük Baltık ülkelerini ele geçiren Sovyet Rusya, Finlandiya'ya yöneldi. Ancak Finlandiya Cephesi'nde Sovyet Rusya'nın kuvvetleri sert bir direnişle karşılaştılar. Siyasi açıdan yalnız kalan ve Sovyet Rusya'ya karşı beklenmedik bir direniş gösteren Finlandiya'ya dünya kamuoyu sempati ile bakmaya başladı. Dünya kamuoyunun tepkisini dikkate alan Milletler Cemiyeti Konseyi Sovyet Rusya'yı saldırılarından dolayı kınadı ve 14 Aralık 1939'da üyeliğinden çıkardığını açıkladı.

  Dünya kamuoyu ve uluslararası barış örgütlerinin tepkisini alan Sovyet Rusya, Finlandiya Cephesi'ni ele geçiremeyeceğini anlayınca barışa razı oldu. Fin - Sovyet Barışı 12 Mart 1940'ta Moskova'da imzalanan bir antlaşma ile uygulamaya konuldu. Bu antlaşmayla, Finlandiya'nın, bağımsızlığını korumasına izin verilmesine karşılık; Sovyet Rusya'nın Finlandiya'nın Baltık Denizi'ne kıyısı olan şehirlerinde deniz ve hava üslerini kullanmasına karar verildi.
  Fin - Rus Savaşı, Sovyet Rusya'nın askeri gücünün zayıflığını ortaya çıkardı.

  yorum
  Bu durum, Hitler'in Sovyet Rusya'ya saldırma kararında etkili rol oynamıştır.
 2. Acil

  Sovyet Rusya'nın Baltık'a Yerleşmesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder