+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda Nijeryanın başlıca tarım ürünleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nijeryanın başlıca tarım ürünleri
  Nijeryanın başlıca tarım ürünleri

  Nijeryalıların yarıdan çoğunun geçimi toprağa bağlıdır. Bunların çoğu çiftçilik eden köylülerdir. 1960'larda, tüketilen tüm besin maddeleri ülkede üretiliyor, yerfıstığı ve palmiye yağı gibi bazı tarım ürünleri de dışarı satılıyordu. Ama 1970'lerde hükümetin sanayiye öncelik vererek tarımı ikinci plana iten politikası sonucu Nijerya 1980'lerde dışarıdan çok miktarda besin maddesi almak zorunda kaldı. Bu durumda hükümet tarımda Nijerya'nın yeniden kendi kendine yeterli duruma gelmesi için çalışmalara girişti. Ormancılık ve balıkçılık da Nijerya'daki önemli ekonomik etkinlikler arasındadır.

  Nijeryanın başlıca tarım ürünleri.jpg


  Nijerya'nın en önemli ürünü petroldür. Nijer deltasından çok miktarda petrol ve doğal gaz çıkarılır. Port Harcourt, Warri ve Kaduna'da petrol rafinerileri vardır. Nijerya' nın dışarıya sattığı malların yüzde 90'dan fazlasını petrol oluşturur. Kuzeydeki yüksek düzlüklerde yer alan Jos yakınlarında çıkarılan kalay ve kolumbit de dışan satılır. Az bulunan niyobyum ve tantal metallerini içeren bir cevher olan kolumbitin dünyadaki başlıca üreticisi Nijerya'dır. Açık ocak yöntemiyle işletilen madenler arazide büyük çukurlar oluşmasına yol açar. Enugu yakınında da kömür ocakları vardır. Kainji, Jebba ve Shiroro Gorge'deki hidroelektrik santrallardan elektrik enerjisi elde edilir.
  Nijer Irmağı'nın büyük bölümünde gemiler işler.
  Doğudaki Cross Irmağı'nda salapuryalar çalışır. Başlıca limanlar Lagos, Port Harcourt, Burutu ve Calabar'dır. Lagos'tan kuzeydoğuya uzanan bir demiryolu İbadan, Zaria ve Kano kentlerini birbirine bağlar. Port Harcourt'dan gelerek Kaduna'da bu hatla birleşen bir başka demiryolu da kalay ve kömür madenlerinin bulunduğu bölgeye hizmet verir. Nijerya'da gelişmiş bir karayolu ağı vardır. Kano, Lagos ve Maiduguri'deki havaalanları ülkenin dış dünyayla havayolu bağlantısını sağlar.
 2. Zarafet
  Üye

  Nijer'in kuzeyi Sahra Çölü'nün bir bölümünü içine alır. Nijer, Afrika kıtasının batısında bulunan ülkedir. Nijer sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Nijer içerisinde en yaygın din İslam'dır. Nüfusun hemen hemen tü*mü ise Nijer vadisinde ve ülkenin güneyinde toplanmıştır.
+ Yorum Gönder


nijeryada yetişen tarım ürünleri,  nijerya da yetiştirilen tarım ürünleri,  nijerya da yetiştirilen başlıca tarım ürünleri,  nijerya da yetisen tarim urunleri,  nijeryanın tarım ürünleri,  nijeryada yetistirilen tarim urunleri