+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda Kazakistan hakkında bilgi resimlerle kazakistan Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kazakistan hakkında bilgi resimlerle kazakistan
  Kazakistan hakkında bilgi


  Kazakistan, (Kazakça: Қазақстан, Qazaqstan, /qɑzɑqstɑ́n/ Rusça: Казахстан, {Kazakhstan}, /kəzɐxˈstan/), resmî adıyla Kazakistan Cumhuriyeti, Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki bağımsız devlettir. Kazakistan, (Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, ve Türkmenistan ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup Türk Konseyi ve TÜRKSOY'un üyesidir. 2.727.300 km2 yüz ölçümü ile (Batı Avrupa'nın yüz ölçümü kadar) dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Müslüman ülkelerin ve Türk devletlerinin yüz ölçümü bakımından en büyüğü, doğal kaynaklar bakımından da en zenginidir. Kazakistan Türk tarihinin önemli devletlerinden olan Saka, Hun, Göktürk, Kıpçak, Karahanlı, Altın Ordu gibi devletlerin merkez üssü, Kıpçak, Oğuz, Karluk gibi Türk boylarının beşiği olmuştur.

  Kazakistan hakkında bilgi1.jpgkazakistan-hakk-nda-bilgi2.jpg
  Komşuları olarak kuzeyde Rusya, güneyde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan, doğuda Çin Halk Cumhuriyeti bulunur. Ülkenin ayrıca Hazar Denizi ve Aral Gölü'ne kıyısı vardır.
  Bağımsızlığın kazanılmasına doğru 1989 yılında 16.464.464 kişi olan ülke nüfusu, 1999 yılına gelindiğinde Slav ve Almanların ülkeden göç etmeleriyle 14.900.000'e kadar düşmüştür. 2010'da bu sayı 16.500.000'e yükselmiştir. Ülke bugün nüfus bakımından dünyanın 60. büyük ülkesi olmakla birlikte, kilometrekare başına 5,5 insan ile 210.'dur.
 2. Ziyaretçi

  KAZAGİSTAN TÜRK CUMiRYETİ HARİKA BİR YER TÜRK MİLETİNİNİN BİR PARÇASIDIR GAZAKİSTANI ÇOK SEVİYORUM VE AYNI SOYUZ MEHMET KAPLAN GAZİ ANTEP İSLAYE
+ Yorum Gönder


kazakistan,  kazakistan resimleri,  KAZAKİSTAN,  kazak istan,  kazakistan hakkında bilgi,  Azerbaycan komşuları hakkında inşa