+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda Mezopotamya dicle ve fırat nehirleri arasında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mezopotamya dicle ve fırat nehirleri arasında
  Mezopotamya dicle ve fırat nehirleri arasında

  Mezopotamya (Yunanca =Mesopotamia: ırmaklar arasındaki ülke'), Ortadoğu'da, Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bölge. Mezopotamya günümüzde Irak, kuzeydoğu Suriye, güneydoğu Anadolu ve güneybatı İran topraklarından oluşmaktadır. Büyük bölümü bugünkü Irak'ın sınırları içinde kalan bölge, tarihte birçok medeniyetin beşiği olmuştur.

  mezopotamya-dicle-ve-f-rat-nehirleri-aras-nda.jpg

  Mezopotamya, medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilir. Bereketli toprakları ve uygun iklim şartları nedeniyle çok eski zamanlardan beri yerleşmeye sahne olmuş ve birçok istilaya uğramıştır. Bilinen ilk okur yazar toplulukların yaşadığı bölgede birçok medeniyet gelişmiştir. Mezopotamya Sümer, Babil ve Asur gibi en eski ve büyük medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği yerdir.

  Hiçbir zaman Mezopotamya olarak anılan belirli bir siyasi mevcudiyet olmadığı gibi sınırları belirli bir idari bölge de değildir. Basit anlamda Yunan tarihçileri bu bölgeyi anmak için bu ismi anmışlardır.
 2. Zarafet
  Üye

  M.Ö. 18. asırda Mezopotamya'da küçük şehir devletleri vardı. Mezopotamya’nın ekonomisinin temelini petrol meydana getirir. Mezopotamya, bazı kaynaklarda medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılır. Bereketli toprakları ve uygun iklim şartları nedeniyle çok eski zamanlardan beri yerleşmeye sahne olmuş ve birçok istilaya uğramıştır.
+ Yorum Gönder


mezopotamya haritası,  dicle ve fırat nehirleri arasındaki bölge,  dicle ve fırat nehri,  fırat nehri,  fırat ve dicle nehirleri,  fırat ve dicle nehirleri arasındaki bölge