+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda Erbil Kalesi (Erbil) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Erbil Kalesi (Erbil)

  Erbil Kalesi (Erbil)

  Erbil kalesi hakkında hiç bir tarihi bilgisi olmayan, ve dün 30.09.2011 Al arabiya Tv.de Erbil hakkında yayımlanan özel programı seyredenler, Bu kalenin bir Kürt tarihi kalesi olduğuna kesin kanaat inanacaklar.
  Programın akışı aynen şöyle idi,
  Önce Erbili Kürdistanın baş şehri olarak tanımladı daha sonra Erbil kalesinin bir kürt tarihi yerleşim yeri olduğunu seyricilere inandırmaya çalıştı, daha sonra Programa Erbi Kalesinin Tarihi hakkında Kalenin Proje Müdürü olan Dara Yakup’u Müsafir etti.

  erbilkalesi1.jpgBuda kalenin bir kürt traihi eseri olduğunu vurguladı. Kalede 580 hanenin olduğunu ancak halen 230 hanede oturulduğunu diger evler ise zamanla yıkıldığını belirtti. Halen Erbil kalesini geliştirme ve inşası için iki proje’nin yürürlüge konulduğunu ifade etti.Unesco Tarafından Dünya kültür mirası eserleri listesine aday olarak alınan erbil kalesi, Ayrıca National Geografi dergisi’de Erbil kalesini Dünya Turistik ve tarihi eserler gurubu arasına aldı ve 10 yerden biri olarak ilan etti.
  Ben şahsen kulaklarıma inanamadım Yalanın bukadarına pes artık, Tarih bu kadar mı çarpıtılır, Yarın Kekük kalesi içinde bu tür şeyler duysanız hiç şaşmayın bakalım kimler kelede doğmuş kimler ölmüş, dağlarda bazı mezarlarını bile kaleye taşısalar ! hiç şaşmayın!
  Ama ortada bir gerçek var bundan haberleri yok Acaba bu bölge tarihinde ve Kürdistan diye adlandırdıkları Tüm bölgelerde bir Kürt Mimarı neden yetişmedi Salahadin Eyyubi kürt ise Böyle bir komutanı yetiştiren bir toplum neden bir mimar yetiştirmedi nede bölge tarihinde bir Kürt mimari eserine rastlanmıyor neden tarihi yerlerde bir kürt izine rastlanmıyor canım en azından şalvarlı bir resim bulunurdu.
  Rahmetli İhsan doğramacı Türkmeneli Tv sine yaptığı konuşmada, Erbilein nüfüsü 1924 kadar %100 Türkmen’di ancak daha sonra ve 1924 senesinden sonra kürtler daha yeni ayak basmaya başladılar bölgede iş gücü ihtiyacını gidermek için dağ köylerinden inen kürtlere tarlalarda ve mezraalarda Türkmenler tarafından iş verilirdi diye anlatıyordu.Tarih bu, gerçek’te bu işte.Bu programı kimler seyretti acaba merak ediyorum? Biz Türkmenler bu tür programlardan haberimiz varmı ve tepkimiz ne olacak? Erbilli kardeşlerimiz AL Arabiya Tv’ ye İtirazda bulunacaklarmı Merak ediyorum
 2. Ziyaretçi


  Elinize yuregine saglik bu makale icin. Gercekten bir operasiyon gurubu kurmamiz lazim. Bu grubun vazifesi ise medyadaki, Irak turkleri hakkinda, yani turkmenler hakkindaki tum yanlis bilgilendirmeleri ele alip gereken Tv kanalanina veya internet sitesine sikayet ederek, imza toplayarak kinamak lazim. Bu gorev aslinda yetkililere ve kuruluslara ayit bir gorevdir, yanliz bu duyarliliga ulasmamis daha turkmen yetkilileri. O yuzden bunu gorev gonullu genclerin ve kulturlu insanlarin ustune duser. Bunu yapmak icin planlarim var ve bunun gibi bir adim atmak istiyorum en yakin zamanda. Umarim sizlerde bize katilirsiniz. Saygilarimla Hasan Turkmen

+ Yorum Gönder


erbil kalesi