+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda Dünyada unesco tarafından koruma altına alınan eserler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Dünyada unesco tarafından koruma altına alınan eserler
  UNESCO, Dünya Kültür Mirası Listesi

  Mirasların Korunması
  1954 yılında Mısır hükümeti Asvan Barajı'nın inşası sırasında Abu Simbel tapınağını kurtarmak için küresel bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmayla tapınak parça parça sökülerek daha yüksek olan yeni yerine taşındı.
  Proje 80 milyon $'a mâl oldu. Bu paranın yarısı ise başka ülkeler tarafından sağlandı. Ve bu proje başarıya ulaştı. Bugün ise Venedik, Mohenjodaro ve Borobudur Tapınağı ile ilgili kurtarma projeleri düşünülüyor. Bu bölgeleri kurtarma görevi UNESCO ve ICOMOS'a düşüyor.
  Tehlikedeki Miraslar
  Dünya miraslarının bir kısmı listeden çıkarılmalarına yetecek kadar bozulur veya adaylık dosyasında öngörülen önlemleri zamanında alamazlarsa listeden çıkarılabilirler. Listeden çıkarılmaya aday olan miraslar ise tehlikedeki miras sayılır. Şu an 31 tehlikedeki dünya mirası mevcuttur.
  Dünya Miras Komitesi

  Tüm Dünya Mirasları'nın ülkelerine göre dağılımı (2007)


  Kültürel Dünya Mirasları'nın ülkelerine göre dağılımı (2007)


  Doğal Dünya Mirasları'nın ülkelerine göre dağılımı (2007)


  Karma Dünya Mirasları'nın ülkelerine göre dağılımı (2007)
  Dünya Miras Komitesi, Dünya Mirası Konvansiyonuna imza atmış ülkelerden 21 tanesinin iki senede bir yapılan seçimlerle belirlenmiş temsilcilerinden oluşur. Yılda bir defa toplanır. Komitenin yıllık toplantısı, o dönem komite üyesi olan ülkelerden birisinde yapılır. Komite, Dünya Mirası Listesine girmeye aday gösterilen değerler arasında seçim yapmaktan ve Dünya Mirası Fonu'nu yönetmekten sorumludur.
  Aşağıda Dünya Miras Komitesi'ne üye olan 21 ülkenin bir listesi yer alır;
  Amerika Birleşik Devletleri
  Avustralya
  Bahreyn
  Barbados
  Brezilya
  Çin
  Fas
  Güney Kore
  İspanya
  İsrail
  İsveç
  Kanada
  Kenya
  Küba
  Madagaskar
  Mauritius
  Mısır
  Nijer
  Peru
  Tunus
  Ürdün
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Birleşmiş Milletlerin özel eğitim, bilim ve kültür örgütüdür ve Birleşmiş Milletlere bağlı olarak özel geliştirilmiştir. Merkezi Paristedir ve birçok ülke bu ülkeye üyedir ancak son zamanlarda Amerika bu örgüte yaptığı destekleri geri çekti.
+ Yorum Gönder


unesco tarafından dünyada koruma altına alınan yerler,  unesconun koruma altına aldığı eserler,  unesco tarafından koruma altına alınan yerler,  dünyada unesco tarafından koruma altına alınan eserler,  dünyada unesco tarafından koruma altına alınan yerler,  unesco tarafından korunan yerler