+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Dünyadan Resimler Forumunda Endonezya Haritası indonesia Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Endonezya Haritası indonesia
  Endonezya Haritası indonesia

  endonezya.png

  Endonezya (İndonezya), resmi adı Endonezya Cumhuriyeti olan Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da yer alan bir ülkedir. Endonezya 17.508 adadan oluşur. 230 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık müslüman ülkesidir. Endonezya halk tarafından seçilmiş meclisi ve devlet başkanı ile bir cumhuriyet devletidir. Ülkenin başkenti Cava adasındaki Cakarta şehridir. Sınır komşuları, Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya'dır. Diğer komşu ülkeleri Singapur, Filipinler, Avusturalya ve Andaman ve Nikobar adalarıdır. Endonezya ASEAN'ın kurucu üyelerinden ve G20 üyesi ülkelerdendir.

  Endonezya takımadaları yedinci yüzyıldan sonra Srivijaya ve Majapahit'in Çin ve Hindistan'la ticarete başlamasıyla önemli bir ticaret bölgesi haline gelmiştir. Yerel liderler ilk çağlardan beri yabancı kültür, din ve politik sistemleri yavaş yavaş özümsediler ve böylelikle Hindu ve Budist krallıklar kuruldu. Endonezya tarihi ülkedeki doğal kaynakları elde etmek isteyen yabancı güçlerin etkisinde kalmıştır. Müslüman tüccarlar bölgeye islamı getirdiler. Avrupalı güçler ise Coğrafi keşifler ile "Baharat Adası" adı verilen Maluku'yu elde edip bölgedeki ticareti tekelleri altına almak için birbirleriyle savaştılar. Endonezya İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle birlikte üç buçuk asır süren Hollanda sömürgeliğinden kurtularak bağımsızlığını elde etti. Endonezya tarihi daha sonra doğal afetler, rüşvet, bölünme, Suharto sonrası demokratikleşme süreci ve hızlı ekonomik değişikliklerle çalkantılı geçti. Şu anki Endonezya Cumhuriyeti üniter bir devlet olmakla birlikte otuzüç eyaletten oluşur.

  Pekçok irili ufaklı adaya sahip olan Endonezya farklı dil, din ve kültüre sahip etnik gruplardan oluşur. Cavalılar politik güç olarak baskın en büyük etnik gruptur. Endonezya ulusal bir dil, etnik çeşitlilik ve çoğunluğu müslüman olmak üzere farklı dinlerin biraraya gelmesiyle ortak bir kimlik geliştirmiştir. Endonezya'nın "Çoklukta birlik" anlamına gelen ulusal sloganı "Bhinneka Tunggal Ika" çeşitliliğin ülkeyi şekillendirdiğini ifade eder. Çok büyük nüfusuna rağmen Endonezya, el değmemiş doğa alanlarıyla dünyanın en büyük ikinci biyoçeşitliliğine ev sahipliği yapar. Çok zengin doğal kaynaklarına rağmen günümüz Endonezya'sında fakirlik yaygındır.

  Endonezyanın İdari Bölgeleri
  Başkent Cakarta
  Sumatra
  'Açe - Banda Aceh
  Kuzey Sumatra
  Batı Sumatra
  Riau - Pekanbaru
  Riau Adası - Tanjung Pinang
  Jambi - Jambi
  Güney Sumatra - Palembang
  Bangka-Belitung - Pangkal Pinang
  Bengkulu - Bengkulu
  Lampung - Bandar supLampung
  Maluku Adaları
  Ana madde: Maluku Adaları
  Maluku - Ambon
  Kuzey Maluku - Ternate
  Kalimantan
  Batı Kalimantan - Pontianak
  Orta Kalimantan - Palangkaraya
  Güney Kalimantan - Banjarmasin
  Doğu Kalimantan - Samarinda
  Kuzey Kalimantan
  Papua
  Batı Irian Jaya' - Manokwari
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Güneydoğu Asyada Okyanusya da bulunan bir devlettir. Dünyanın en fazla nüfusu olan dördüncü ülkesidir ve ayrıca en çok Müslümanların yaşadığı ülkedir. Endonezyada başkan halk taraından seçilmiştir ve bir Cumhuriyettir.
+ Yorum Gönder


endonezya