+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Platon (Eflatun) Kimdir-Felsefesi-Sözleri-Eserleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Platon (Eflatun) Kimdir-Felsefesi-Sözleri-Eserleri
  Platon genel bilgileri

  Eflatun (d. M.Ö. 427 - ö. M.Ö. 347) çok önemli bir Antik Yunan filozofu. Hayatını geçirdiği Atina’daki ünlü akademiyi kurdu. Asıl adı Aristokles'di. Geniş omuzları ve atletik yapısı yüzünden, Yunanca Platon (geniş göğüslü) lakabı ile anıldı ve tanındı.
  platon3.jpg
  Yirmi yaşından itibaren ölümüne kadar yanından ayrılmadığı Sokrates’in öğrencisi ve Aristoteles’in hocası olmuştur. Atina’da Akademi’nin kurucusudur. Eflatun’un felsefi görüşlerinin üzerinde hala tartışılmaktadır. Eflatun, batı felsefesinin başlangıç noktası ve ilk önemli filozofudur. Antik çağ yunan felsefesinde, Sokrates öncesi filozoflar (ilk filozoflar veya doğa filozofları) daha ziyade materyalist (özdekçi) görüşler üretmişlerdir. Antik felsefenin maddeci öğretisi, atomcu Demokritos ile en yüksek seviyeye erişmiş, buna mukabil düşünceci (idealist) felsefe, Eflatun ile en doruk noktasına ulaşmıştır. Eflatun bir sanatçı ve özellikle edebiyatçı olarak yetiştirilmiş olmasından büyük ölçüde istifade etmiş, kurguladığı düşünsel ürünleri, çok ustaca, ve şiirsel bir anlatımla süsleyerek, asırlar boyu insanları etkilemeyi başarmıştır.

  Modern filozoflardan Alfred North Whitehead’e göre Eflatun’dan sonraki bütün batı felsefesi onun eserine düşülmüş dipnotlardan başka bir şey değildir. Görüşleri İslam ve Hıristiyan felsefesine derin etkide bulunmuştur.

  Eflatun, eserlerini diyaloglar biçiminde yazmıştır. Diyaloglardaki baş aktör çoğunlukla Sokrates’tir. Sokrates insanlarla görüşlerini tartışır ve onların görüşlerindeki tutarsızlıkları ortaya koyar. Eflatun çoğunlukla görüşlerini Sokrates’in ağzından açıklamıştır.

  Eflatun, algıladığımız dış dünyanın esas gerçek olan idealar ya da formlar dünyasının kusurlu kopyaları olduğunu, gerçeğe ancak düşünce ve tahayyül yoluyla ulaşılabileceğini savunmuş, insan ruhunun ölümden sonra beden dışında kalıcı olan idealar dünyasına ulaşacağını söylemiştir. Görüşleri ortaçağda İslam filozofları tarafından korunmuş ve İslam düşünce dünyasındaki Yeni Eflatunculuk akımına neden olmuştur. Rönesans sonrasında Batı Avrupa'da Antik Yunancadan çevirileri yapılmıştır.
 2. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Eflatuna Sormuşlar;


  İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan iki davranışı nedir?
  Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler.Ne var ki çocukluklarını özlerler.
  Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler; Ama sağlıklarını almak içinde para öderler.
  Yarınlarından endişe ederken bugünlerini unuturlar.
  Sonuçta,ne bugünü,ne de yarını yaşarlar.
  Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar.Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler


 3. Ziyaretçi
  Çok iyi oldu bu ama eserleri yokmu hic
 4. Fatma
  Administrator
  Platon’un eserleri

  Gençlik dönemi eserleri: Apologia (Sokrates’in Savunması), Kriton, İon, Lysis, Protagoras, Lakhes, Kharmides, Euthyphson, Politeia I. Georgias, Thenon, Euthydemos, Küçük Hippias, Büyük Hippias, Thenexeons.

  Olgunluk dönemi eserleri: Phaidon, Symposion (Şölen), Politeia II – X,

  Yaşlılık Dönemi eserleri: Parmenides, Politikos, Timaios, Kritias, Theatetos, Sophistes, Philebos, Nomoi (Yasalar).

+ Yorum Gönder


eflatun kimdir,  platon,  platon eflatun kimdir felsefesi sözleri eserleri,  eflatun kimdir hayatı hakkında bilgi,  platon eflatun,  eflatun eserleri