+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Daniel Gabriel Fahrenheit Hayatı Ve Buluşları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Daniel Gabriel Fahrenheit Hayatı Ve Buluşları
  Daniel Gabriel Fahrenheit genel yaşamı

  (1686 - 1736)

  Daniel Gabriel Fahrenheit, ya da Gabriel Daniel Fahrenheit, 24 Mayıs 1686 Gdansk'da doğdu, 16 Eylül 1736 Den Haag'da öldü); Alman fizikçi.
  danielgabrielfahrenheit.gif
  Hollanda ve İngiltere gezilerinde deneysel fizik ve meteoroloji alanlarında kullanılan kimi araçların yapımını öğrendi. 1710 da yaptığı termometre başlangıç noktası olarak soğuk bir karışımın sıcaklığını bitiş noktası olarak da ağız boşluğunun sıcaklığını ilke saydı. Daha sonra bu termometreyle ölçtüğü suyun donma sıcaklığını 32, kaynama sıcaklığını da 212 derece olarak saptayarak kısaca °F simgesiyle gösterilen Fahrenheit derecesi ölçeğini ortaya koydu. 1720 termometresini daha da geliştirerek ispirto yerine ilk kez civayı kullandı. İngiltere'de, Royal Society üyeliğine seçildi. Maddenin kaynama noktasının hava basıncıyla değiştiğini gösterdi. 1721'de suyun aşırı soğuma özelliğini 1724'te de içine tuz karıştırılan suyun donma ve kaynama sıcaklıklarının değiştiğini ortaya koydu.Günümüzde İngiltere ve ABD'de sıcaklık ölçü birimi olarak kullanılmakta olan Fahrenheit derecesi ile Celcius derecesi arasında

  TFahrenheit = 1,8 · TCelsius + 32
  şeklinde bir bağıntı vardır.
 2. Zahra
  Üye

  Alman Fizikçi Fahrenheit, günümüzde ABD ve İngiltere de sıcaklığın ölçüm araçları olan Fahrenheiti bulmuştur. Hollanda ve İngiltere de gezmiş ve bu gezilerinde deneysel olarak Fizik ve Meteorolojik alanlarında kullanılan makinelerin yapımını öğrenmiştir.
+ Yorum Gönder


gabriel fahrenheit,  Daniel Gabriel Fahrenheit