+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Auguste Comte Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Auguste Comte Hakkında Bilgi
  Auguste Comte genel bilgileri

  auguste-comte.jpg

  Comte Fransız devrimi sonucunda yaşanan karmaşayı ortadan kaldırmak istemiş, pozitivizm Auguste Comte'un da ortaya attığı düşüncedir. Comte'a göre Bilim olgulara dayanmalıdır.

  Comte, olguculuğun ve sosyolojinin kurucusu sayılır. Bugün de üniversitesi ile tanınan Montpellier’de doğdu. Montpellier, 1289 da kurulan üniversitesi, Petrarca, Rablais, John Locke gibi tanınmış ziyaretçilerine ev sahipliği yapmasıyla tanınan önemli bir kültür kentiydi.


  Yaşam öyküsünün bazı detayları onun düşüncelerini anlamak açısından bizlere yardımcı olabilir.


  Vergi memuru olan babası ve annesi, kralcı ve koyu Katolikti. O dönemde Fransa’da yayılan Cumhuriyetçiliğe ve kuşkucu görüşlere karşıttılar. Küçük Comte bu çatışmalı ortamda tarafını belirledi: Katolik Kilisesi’ne ve kralcılığa karşı çıktı.


  Fiziki açıdan sağlıksızdı. Çelimsiz bedeni, miyopluğu, mide hastalığı yaşamı boyunca sorun oldu.


  Anne babasının tuttuğu yaşlı bir öğretmenden Latince dersi aldıktan sonra, 9 yaşında ortaokula başladı. Yatılı hayatı ona zor geldi. Ancak zihinsel gelişimi yaşının ilerisinde olduğundan, derslerinde çok başarılı oldu.
 2. Zarafet
  Üye

  Auguste Comte, ilk sosyologtur. Bu yüzden Sosyolojinin babası olarak tanımlanıyor. Ayrıca Comte yaşadığı çağda Fizik, matematik, kimya ve astronomide adından söz ettirmiştir. Comte da, Karl Marx gibi tarihi belirli aşamalara bölüp öyle inceler. En önemli katkılarından biri ‘’sosyoloji’’ kavramını ortaya atıp bu ismi kullanan ilk kişidir.
+ Yorum Gönder


auguste comte,  comte,  august comte