+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Mirandolla Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mirandolla Kimdir

  Mirandolla genel bilgileri


  Mirandolla.jpg


  “Tanrı Anamız” diyen Rönesans dönemi felsefecisi Pico della Mirandola’nın şüpheli ölümü yüzyıllar sonra bir kitaba konu oldu. Pisali Carlo A. Martigli, “L’Ultimo Custode” adlı romanında Mirandola’yı ölüme götüren süreci, Katolik kilisesinin Pico’ya karşı duyduğu öfke, yakılan kitapları ve ölümü konusunda öne sürülen iddialar çerçevesinde araştırdı.
  2007 yılı Temmuz ayında Floransa’da San Marco kilisesindeki mezarı açılan ve kemiklerine yüzyıllar sonra DNA testi uygulanan Pico della Mirandola’nın, yanındaki mezarda gömülü Angelo Poliziano ile birlikte arsenikle zehirlenerek öldürüldükleri ortaya çıktı. DNA testi, Pico’nun 1 metre 88 cm boyunda ve çok büyük bir beyne sahip olduğunu da gün ışığına çıkardı.
  Pico della Mirandola’nın ölümü, 431 yılında Efes’te toplanan ekümenik konsilde tartışılan ve 26 Temmuz 2007 yılında Floransa’daki San Marco kilisesinde noktalanan uzun bir öykü. Efes’te toplanan ve Meryem Ana’yı tartışan Hıristiyanlar, Meryem’in İsa peygamberin değil Tanrı’nın anası olduğu sonucuna varmış ve Meryem Ana’ya “Christotokos” yerine “Theotokos” sıfatını uygun bulmuştu.
  Yüzyıllar sonra Floransa’da jandarmanın gözetmenliğinde felsefeci Giovanni Pico della Mirandola’nın kemikleri tabutu açılarak çıkarılırken amaç bazı tarihçilerin 500 yıldır tartıştığı gibi Mirandola’nın zehirlenerek öldürüldüğü iddialarına bilimsel bir yanıt vermekti.
  Carlo Martigli romanında bu birbirinden uzak iki tarih arasında Papalar VIII. Innocenzo, VI. Alesandro ve I.Giovanni Paolo, Lorenzo de Medici, Girolamo Savanorola, Kristof Kolomb, ve Hitler gibi onlarca ünlü şahsiyeti sahneye getirdi. Martigli, Mirandola’nın Tanrı konusundaki yorumlarından hareket ederek ölümüne giden süreci araştıran tarihi bir polisiye roman kaleme aldı.
  Giovanni Pico, Mirandola kontuydu, deha düzeyinde zeki ve entelektüel bir şahsiyetti. Kemiklerine DNA testi yapıldıktan sonra beyninin normal değerleri aşan büyüklükte olduğu görüldü. Mirandola, Rönesans dönemi İtalya’sında ünlü bir felsefeci, hümanist ve Kabala uzmanıydı.
  Henüz 23 yaşındayken matematik, ahlak, teoloji, Kabala gibi çeşitli konularda 900 tezi yayımlanmıştı. Özellikle tek tanrılı tüm dinlerin bir tek Tanrı ile temsil edildiğini öne sürdüğü tezinin tartışılmasını istemişti. Ama bu tartışma hiçbir zaman gerçekleşmediği gibi Pico della Mirandola’nın yargılanmasına ve Papa VIII. Innocenzo’nun kararı yönünde mahkûm olmasına neden oldu ve felsefecinin kitapları ateşe verildi.
  Yıllar sonra Pico della Mirandola’nın esrarengiz bir biçimde noktalanan yaşamını ve ölümünün ardındaki sır perdesini aydınlatmayı amaçlayan Carlo Martigli, araştırmasında Mirandola’nın 900 tezinin yani sıra Tanrı’nın dişi kimliği konusunda 99 gizli makale kaleme aldığını ve Vatikan’ın Efes’te toplanan konsilden bu yana Mirandola’nın bu büyük sırrını arşivde kilit altında tuttuğunu iddia etti.
  Carlo Martigli gerçekler ile hayal gücünü harmanladığı romanında yer verdiği 99 sırrın varlığını kanıtlayan belgelerin gerçekte olmadığını vurgulasa da, Mirandola’nın yargılanmasına neden olan 900 bilimsel tezinden 13’ünün Katolik kilisesince mahkûm edildiğini anlattı.
  Mirandola’yı Papa’nın hiddetinden korumayı görev edinen Lorenzo de Medici, felsefecinin Fransa’ya kaçmasına yardımcı olmayı başarsa da, Papa’nın zulmünden kurtaramadı ve Papa Floransa’ya dönen Mirandola’yı hiç affetmedi.
  Pico della Mirandola, Martigli’nin anlatımıyla Rönesans döneminin en ilginç ve tedirgin kişiliklerinden biriydi. 10 Nobel ödülünün sahibi olabilecek nitelikte bir beyne sahipti. Ekonomik varlığının yarısını kitaplara harcamıştı. 31 yaşında, genç sayılabilecek bir yaşta yaşama veda edene kadar tek amacı insanı ve dünyayı tanımaktı.
  Martigli’ye göre insanı ve onu kuşatan doğayı tanımak istemesi, bu yöndeki merakı arsenikle öldürülmesinin de nedeni oldu.
  Bazı tarihçiler Pico’nun Lorenzo de Medici’nin onu çok kıskandığı bilinen oğlu Piero tarafından öldürülmüş olabileceğini iddia ediyordu. Martigli, Lorenzo’nun Pico’ya büyük saygı duyduğunu ve oğlu Piero’nun bunu kıskandığını doğrulasa da, bunun Pico’yu öldürmesi için yeterli bir neden olmadığı görüşünde.
  Martigli kitabında ayrıca Kristof Kolomb’un da Papa VIII. Innocenzo’nun oğlu olduğunu öne sürüyor. Bu iddia konusunda yazar, “Bu gerçek olabilir. Bazı araştırmacılar bu konuda araştırma yapıyor. Sıradan bir gemi kaptanının İspanya Kralı, dönemin en varlıklı bankerleri, Papa, İmparator Maximilian gibi kişiler tarafından kabul edildiğini düşünecek olursak doğruluk olasılığı çok yüksek bu iddianın.” Diyor.
  Martigli’nın romanı 1486 ile 1494 yılları arasında geçiyor. Yıllar sonra 1939’da III. Reich’ın Pico’nun sır olan 99 tezinin peşine düştüğünü anlatıyor yazar. “Meryem’in Tanrı’nın annesi olduğu iddiası ortaya çıksaydı tüm Katolik kilisesi temelinden sarsılırdı. Almanya’da Hitler’in zıtlaştığı tek güç Vatikan’dan çok Katolik kilisesiydi. Hitler kendini yeni mesih ilan etmeye hazırdı.” diye anlatıyor.
  Pico della Mirandola’nın Floransa’daki mezar taşında “Burada Giovanni Mirandola dinleniyor, geri kalanını Tago, Gange biliyor” yazılı. Bu ne anlama geliyor diye sorulan Martigli, “Bunu okurların keşfetmesini bekliyorum” demekle yetiniyor.
 2. Zahra
  Üye

  15. y.y. da yaşamış olan ünlü Hümanist düşünürü ve Rönesans dönemi Filozofu olan Mirandolla İtalyandır. Üstün zekası ile daha 14 yaşında iken Üniversiteyi bitirir ve Yahudilik ile Büyü işlerine hayranlığıyla bilinirdi. İtalyan bir soylunun karısına aşık olmuş ve onunla kaçmaya çalışırken yakalanır ve yoluna yaralı bir şekilde devam ederken bir Yahudi ile karşılaşır. Bu Yahudi ona Kabalayı öğretir.
+ Yorum Gönder