+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Aristoteles Temel İlkeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Aristoteles Temel İlkeleri
  Aristoteles Temel İlkeleri


  Aristoteles’in bir filozof olarak en önemli özelliği, onun sağduyuya olabildiğince yakın bir düşünür olmasıdır. Hem Platon’un İdealarına hem de Demokritos’un maddi atom görüşüne karşı çıkan Aristoteles, hem ahlaki değerleri teminat altına alacak bir teori ve bilimsel doğruları ortaya koyacak bir kuram, bilime ve ahlaka hakkını verebilmek için, atomlar veya İdealar benzeri gözle görülemez varlıkların var oluşunu öne sürmeyecek bir teori arayışı içinde olmuştur.

  Aristoteles2.jpg


  Onun bulduğu çözüm töz öğretisidir. Buna göre, tözler tüm özellikler için dayanak olan nihai gerçeklik ve öznelerdir. Söz konuşu nihai gerçeklikler somut şeylerdir ve somut şeyler için de Aristoteles’in gözde örnekleri biyolojik bireylerdir. Tözler nihai gerçekliklerdir, çünkü tözler var olmadığı takdirde, başka hiçbir şey, tözün özellikleri olarak tümeller de var olmayacaktir.


  Bu varlık öğretisiyle Aristoteles, Platon’un idealarının, onun yanlışlıkla bireyler olarak gördüğü tümeller olduğunu öne sürer. Tümeller gerçekten de varlardır, fakat onlar var oluşlari için tikel nesnelere, bireysel şeylere bağlıdırlar. Gerçekten varolanlar tümeller değil de, ağaçlar ve kediler gibi, dış dünyada karşılaştığımız nesnelerdir.
 2. Zahra
  Üye

  Antik Yunan da yaşamış olan Filozof Aristoteles, Platon ile birlikte Batı dünyasının en önemli iki filozofundan biridir. Fizik, mantık, zooloji gibi bilimlerle ilgilenmiştir. Günümüzde ki eserlerinin iki önemi vardır çoğunu kendi yazmıştır diğerleri ise öğrencilerinin onun adına yazdıklarıdır.
+ Yorum Gönder


aristoteles,  ARİSTOTELES,  aristoteles resmi