+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Richard Cantillon düşüncesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Richard Cantillon düşüncesi
  Richard Cantillon kimdir

  Richard Cantillonun.jpg.

  Richard Cantillon (1680-1734)

  İrlanda kökenli bir aileden gelen, Pari.s’te başarılı bir bankacı olarak ün yapan R. Cantillon “Genel Olarak Ticaret Üzerine Deneme” isimli yapıtıyla tanınır. 1730’da yazdığı bu eser ancak 1755’de Fransızca’ya çevrilmiştir.

  Cantillon para miktarının artışını şu etkenlere bağlamaktadır;
  Altın ve gümüş üretimi artışıyla ülkeye daha fazla kıymetli maden girmektedir. Ülkedeki para miktarını arttıran bu etken yanında, ülkenin yaptığı sanayi ve ticari faaliyeti sonunda dış satımlarını arttırması mümkündür.

  ◦Bir ülkeye para girişi dış devletlerden sağlanan yardım, o ülkeye yapılan ziyaretler, başka ülkeden miras yoluyla aktarılan zenginlikler yoluyla da temin edilmektedir.

  Paranın dolaşım hızındaki artış da para miktarını arttırabilir. Cantillon par.anın dolaşım hızını şöyle tanımlamaktadır; Para ve kredinin dolaşma hızı, paranın veya kredinin, belirli bir zaman içinde sağladığı ödemeler toplamıdır. Böylece belirli bir süre içinde para miktarında artış yahut belirli miktar paranın daha kısa sürede dolaşımı, onun hızınn arttığını göstermektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Richerd cantillon 1680 yılında doğmuş ve 1734 yılında da ölmüştür. irlanda kökenli olan richerd cantilon daha sonra pariste bankacı olarak ün kazanır zaten richer cantilonun “Genel Olarak Ticaret Üzerine Deneme” adlı yapıtı ile tanınmaktadır.
+ Yorum Gönder