+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Paul Oswald Ahnert Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Paul Oswald Ahnert Kimdir
  Paul Oswald Ahnert kimdir hayatı kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Paul Oswald Ahnert Kısaca Bilgi

  Paul Oswald Ahnert.jpg
  Paul Oswald Ahnert (22 Kasım 1897 – 27 Şubat 1989) Alman gökbilimci. Astronomik olayları içeren bir yıllık takvim olan "Kalender für Sternenfreunde"ı yayınladıktan sonra Almanya'da tanındı.

  Ahnert Chemnitz'de dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı'nda piyade olarak Alman ordusunda yer aldı.Almanya Sosyal Demokrat Partisi üyesi oldu ve militarizm ve sağ kanadın karşısında yer aldı. 1919 ile 1933 yılları arasında ilkokul öğretmenliği yaptı. Tutkulu bir amatör gökbilimci olan Ahnert'in ilk bilimsel makalesi 1923'de Astronomische Nachrichten (AN 219 (1923), 165–170) dergisinde yayınlandı. Yazının konusu kişisel gözlemleriyle ulaştığı uzun periyotlarda değişen yıldızlarla ilgiliydi.

  Nazi rejimi döneminde tutuklandı ve birkaç aylığına toplama kampına gönderildi. Hapisten çıktıktan sonra sıradan işler yaparak hayatını kazanmaya çalışırken, Cuno Hoffmeister tarafından Sonneberg Gözlemevi'ne davet edilince talih yüzüne güldü ve burada II. Dünya Savaşı boyunca , gökyüzü alan araştırması programında yardımcı gözlemcilik yaptı.

  Savaştan sonra kadın bir gözlemci olan Eva Rohlfs ile 1952'de evlendi.Ancak yaptığı bu ikinci evlilik 1954'de ölmesiyle iki yıl sonra bitti. 50lerde değişen yıldızlar ve solar aktivite konularında yaptığı araştırmalar dünyadaki ününü artırdı ve gökbilimci olarak tanınmaya başlandı.

  Kendisine 1957 yılında Jena Üniversitesi'den astrofizik dalında fahri doktora ünvanı verildi. Astronomik olayları içeren bir yıllık takvim olan "Kalender für Sternenfreunde"ı yayınladıktan sonra Almanya'da iyice tanınmıştı. İlk baskısı 1949'da yapılan takvimin, Paul Ahnert 90 yaşında emekli oluncaya kadar 40 yıl boyunca editürlüğünü yaptı. 91 yaşında Sonneberg'de öldü. 3181 Ahnert Asteroyitine onun adı verilmiştir..

+ Yorum Gönder