+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Omar Khayyám Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Omar Khayyám Kimdir
  Omar Khayyám Kimdir Hayatı kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Omar Khayyám Hakkında Kısaca Bilgi

  g4f1.jpg
  Ghiyāth ad-Din Ebu'l-Feth ʿ Ömer ibn İbrahim el-Hayyam Nīshāpūrī (18 May 1048 - 4 Aralık 1131; İran: غیاث الدین ابوالفتح عمر ابراهیم خیام نیشابورى, telaffuz [xæj ː ɒ: m]) bir Farsça bilge oldu, filozof , matematikçi, astronom ve şair. Ayrıca mekanik, coğrafya, mineraloji, müzik, ve İslam teoloji üzerine ilmi yazdı. [3]
  Nişabur doğumlu, genç yaşta o Semerkand taşındı ve orada eğitim aldı. Daha sonra o Buhara taşındı ve büyük matematikçiler ve ortaçağ dönemi gökbilimciler biri olarak kurulmuş oldu. O modern zamanlarda önce yazılmış cebir üzerinde en önemli ilmi birinin yazarı, İnceleme bir daire ile bir hiperbol kesişen tarafından kübik denklemleri çözmek için bir geometrik yöntem içerir Cebir, Sorunları gösterilmesi üzerinde. [4] O katkıda bir takvim reformu.
  Bir filozof ve öğretmen olarak görev yaptığı önemi, ve kalan birkaç felsefi eserler, onun bilimsel ve şiirsel yazıları ile aynı dikkat almadım. Al-Zemahşerî "dünyanın filozof" olarak onu anılacaktır. Çok kaynak onun türbesi bugün her yıl birçok kişi tarafından ziyaret İran mimarisinin şaheseri kalır nerede Hayyam doğdu ve gömülü nerede yıllardır Nişabur içinde İbn-i Sina felsefesi öğretti ve ifade vermişlerdi. [5]
  İran ve Farsça konuşan ülkeler dışında, Hayyam diğer bilim adamları tarafından eserleri ve yaygınlaşması tercüme edebiyat ve toplumlar üzerinde bir etkisi oldu. En büyük tür etkisi İngilizce konuşulan ülkelerde vardı; İngiliz bilim adamı Thomas Hyde (1636-1703) kendisinden eğitim almak için olmayan ilk Farsça oldu. Bunlardan en etkili dörtlükler Hayyam en çok az sayıda (: رباعیات Ruba ʿ iyāt Farsça) yaptığı ünlü çeviri ve uyarlama yoluyla Batı'da Hayyam Doğu'nun en ünlü şair yapılan Edward FitzGerald (1809-1883), [6] oldu Ömer Hayyam'ın Rubaiyat içinde.
  Ömer Hayyam 1.131 öldü ve Nişabur içinde Imamzadeh Mahruq türbesi de Hayyam Bahçe gömüldü. 1963 yılında Ömer Hayyam'ın türbesi Hooshang Seyhoun tarafından sitede inşa edilmiştir.

+ Yorum Gönder


omar khayyam kimdir