+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Guillaume Le Gentil Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Guillaume Le Gentil Biyografisi
  Guillaume Le Gentil Kimdir Hayatı kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Guillaume Le Gentil Hakkında Kısaca Bilgi
  3b00.jpg

  O Coutances doğumlu ve ilk astronomi dönmeden önce kiliseye girmek amaçlanmıştır. Şimdi Messier nesneleri M32, M36 ve M38, hem de M8 en bulutsu olarak bilinen ne keşfetti ve o katalog bazen Le Gentil 3 (Kuğu Takımyıldızı içinde) olarak bilinen karanlık bulutsu için ilk oldu.

  yeryüzünde farklı noktalarda Venüs transit gözlemleyerek, Güneş'e olan uzaklığı ölçmek için Mikhail Lomonosov tarafından düzenlenen ortak proje. Edmond Halley fikrini öne sürmüştü, ama yeryüzünde farklı yerlerden dikkatli ölçümleri gerekli ve proje 1761 yılında geliyor transit gözlemlemek için dünyanın farklı bölgelerine gönderilen yüzden fazla gözlemci, ile başlatıldı. (Fransız sefer özellikle şanssız olduğu ortaya çıktı ve belki de en talihsiz Pondicherry, Hindistan'da bir Fransız bulundurma için yola Guillaume le Gentil, oldu. [1] yılının Mart 1760 yılında Paris'ten yola, ve Isle de France ulaştı Temmuz ayında şimdi Mauritius). Ancak, savaş daha da geçit doğu engelleyen, bu arada Fransa ve İngiltere arasında patlak verdi. Sonunda Hindistan'ın Coromandel sahilinde için bağlı bir firkateyn üzerinde geçit kazanmayı başardı, ve o Pondicherry gelen transit gözlem amacıyla Mart 1761 yılında gitti. Transit 6 Haziran günü, sadece birkaç ay uzak olmasına rağmen, o da zamanında yapacağı güvence aldı. Gemi olumsuz rüzgarların off-ders şişmiş ve denizde beş hafta geçti. Nihayet yakın Pondicherry için geldiğim zaman, kaptan İngiliz böylece firkateyn Isle de Fransa'ya dönmek zorunda kaldı, şehrin işgal olduğunu öğrendim. 6 Haziran geldiğinde gökyüzü açıktı, ama gemi denizde hala ve o gemi hakkında haddeleme ile astronomik gözlemler alamadı. [2] Bu kadar gelip sonra, o da bir sonraki geçiş bekliyor düşündüm (onlar 8 yıl arayla çift meydana gelen, nispeten nadir, ancak her bir çifti bir yüzyıldan fazla bir önceki ve sonraki iki ayrılır.) başka bir sekiz yıl içinde geleceğini Venüs,

  Madagaskar doğu kıyısında haritalama biraz zaman geçirdikten sonra, o Filipinler Manila 1769 geçiş kaydetmeye karar verdi. Orada İspanyol yetkililerden düşmanlık karşılaşmak, o, Mart 1768'de geldi 1763 yılında barış antlaşması ile Fransa geri olmuştu Pondicherry, geri kafalı. Küçük bir gözlemevi inşa ve sabırla bekledi. Sonunda, söz konusu gün (4 Haziran 1769) geldi, ancak önceki ay içinde sabahları tüm güzel olmuştu rağmen, bu gün gökyüzü bulutlu oldu ve Le Gentil bir şey gördüm. Talihsizlik cinnet eşiğine onu sürdü, ama sonunda o Fransa'ya dönmek için yeterli gücü iyileşti.

  Dönüş yolculuğu ilk dizanteri tarafından ertelendi ve gemisi fırtınaya yakalandı daha fazla zaman ve o bir İspanyol gemisi onu eve götürdü kadar beklemek zorunda kaldı Île Bourbon (Réunion), onu bıraktı. Sonunda sadece o yasal olarak ölü ilan edilmişti ve Kraliyet Bilimler Akademisi yerini bulmak için, on bir yıl boyunca uzak yapılmış olan Ekim 1771 yılında Paris'e geldi. Karısı yeniden evlendi vardı ve tüm akrabaları "coşkuyla yaptığı arazi talan" vardı. [3] şey normalize edilmeden önce Uzun dava ve kralın müdahale sonunda istendi. O, akademi koltuğunu geri aldım yeniden evlendi ve başka bir 21 yıl görünüşte mutlu yaşadılar.

  Onun ilginç bulgularından biri Ağustos 1765 30 ay tutulması süresi toprak-gölge (Aryabhata, 5. yüzyıla kadar uzanan) büyüklüğü ve kapsamı hesaplama dayalı, bir Tamil astronom tarafından tahmin olmasıydı ve oldu Tobias Mayer çizelgeleri 68 saniye uzundu ise, 41 saniye kısa bulundu. [4]

+ Yorum Gönder