+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Fikret Dikmen Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Fikret Dikmen Biyografisi


  Fikret Dikmen hayatı


  Her tarafı derin kaygı bürümüş,
  İnsanlık kokuşmuş, dostluk çürümüş,
  Çıkar, rüşvet, hile almış yürümüş,
  Her şey gelip, maddiyata dayanmış.


  Fikret Dikmen.jpg  Para olmuş bu dünyanın kralı,
  Böyle midir insanlığın kuralı?
  Bu yüzden kulların bağrı yaralı.
  Fikret uyur iken kimler uyanmış?


  1950 yılının bir güz ayında annesi kendi köyü olan Gökbez köyü'nden yakın bir köy olan Havuzlu köyü'ne düğüne gitmiş o düğünde doğmuş, annesi Ayşe, babası Hüsamettin'dir. İlkokul mezunudur. Askerliğini Denizli ve Muşta tamamlamıştır. Ankara, İstanbul gibi şehirlerde yedi yıl kadar çeşitli islerde çalışmış 1979 yılında memleketi Niğde’de Tarım İl Müdürlüğü’nde isçi olarak göreve başlamıştır. 1997 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır. Evli ve iki kızı olan Fikret Dikmen halen Niğde'de ikamet etmektedir.

  Fikret Dikmen şiir yazmaya ilkokul yıllarında merak sarmış herhangi bir aşıktan ya da ustadan şiir yazma veya söyleme dersi almamış çocukken çobanlık yaptığı yıllarda Karacaoğlan kitabından okuduğu şiirlerin etkisiyle yazmaya davam etmiştir. Yetiştiği çevre tabiat ve insanlar duygu dünyasını besleyen unsurlar olmuş yani herhangi bir usta görmemiş eğer Fikret Dikmen bir usta bir aşık tarafından ya da halk şiiri geleneğinin içinde yetişmiş olsaydı bu günkü konumunun çok üstünde olurdu. Hece, vezni ve şiir tekniğini kendi kendine öğrenmiş şiir denemelerini de tek başına yapmıştır. Şiirlerinde görülüyor yetişme tarzı onu en çok sosyal konulara yönlendirmiştir. Sevgisinde çok samimidir, insanları güzellikleri karşılıksız sevmekte bütün canlıların mutlu yasamasını samimiyetle istemektedir. Şiirlerinde en çok sevgi, barış, dostluk ve insanlık gibi konuları ön plana çıkarmaktadır.

  Kitapları
  1997 yılında ilk kitabi Duygudan Gönüllere,
  2001 yılında ikinci kitabı Sulara Türkü Yazdım,
  2002 yılında üçüncü kitabi Yüreğim Bir Anadolu,
  2004 yılında dördüncü kitabi Pervane Misali
  isimli kitapları yayınlanmıştır. Yüzlerce şiiri TRT tv ve radyolarında, dergilerde, gazetelerde yayınlanmıştır. On beş kadar şiiri çeşitli sanatçılar tarafından bestelenerek albümlere okunmuştur.


  Pervane Misali
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Türk edebiyatçılardan olan Fikret Dikmen bir çok eser yazmış ve başarılara imza atmıştır.Ankara, İstanbul gibi şehirlerde yedi yıl kadar çeşitli islerde çalışmış 1979 yılında memleketi Niğde’de Tarım İl Müdürlüğü’nde isçi olarak göreve başlamıştır.
+ Yorum Gönder