+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Joseph Conrad Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Joseph Conrad Biyografisi
  Joseph Conrad Joseph Conrad Kimdir

  Joseph Conrad (d. adı Jòzef Teodor Konrad Korzeniowski; d. 3 Aralık 1857 - ö. 3 Ağustos 1924), Polonya asıllı bir İngiliz yazardı. Ukrayna'da doğdu. Eserlerinin kimisi romantik olarak yaftalanmışsa da Conrad'ın romantizmi belli bir alaycılıkla ve insanın kendi kendini aldatma gücüne dair sağlam bir farkındalıkla dengelenmiştir. Birçok eleştirmence modernizmin öncülerinden kabul edilir.


  Joseph Conrad.jpg


  Conrad, Józef Teodor Konrad Korzeniowski adıyla Ukrayna'nın Berdychiv (eski adı Berdyczów) adlı şehrinde, son derece yurtsever bir Polonyalı asil ailede (Nałęcz hanedanı soyundan) doğdu.

  Conrad'ın bir yazar (en çok milliyetçi tragedyalarıyla tanınır) ve Fransızca ile İngilizce çevirmeni olan babası, Çarlık Rusya'ya karşı 1863 isyanlarına destek veren eylemleri nedeniyle Varşova'da Rus yetkililerce tutuklanmış ve Sibirya'ya sürülmüştü. Annesi veremden 1865'de, babası da dört sene sonra Krakov'da vefat etti; böylece Conrad on bir yaşında öksüz kalmış oldu.

  Ebeveynlerinin ölümünü takiben, Krakov'da yaşayan dayısı Tadeusz Bobrowski'nin himayesine verildi.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Joseph Conrad Aralık 1857 tarihinde İngiltere de dünyaya gelmiştir. Eserlerinin kimisi romantik olarak yansıtmıştır. Kısa öyküleri de bulunmaktadır. 3 Ağustos 1924 tarihinde ölmüştür.
+ Yorum Gönder