+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda John Steinbeck Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  John Steinbeck Biyografisi
  John Steinbeck ( John Steinbeck Kimdir  John Steinbeck, (1902-1968) Amerikalı yazar.
  27 Şubat 1902'de Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti Salinas kentinde doğdu. 20 Aralık 1968’de New York'ta yaşamını yitirdi. 1940 Pulitzer Ödülü ve 1962Nobel Edebiyat Ödülü sahibi gerçekçi roman-öykü yazarı.

  Yoksul bir ırgat ailenin çocuğu. Babası Prusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen ailelere mensuptur. Yaşıtları gibi küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi'ne devam etti. Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdürdü. Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. İlk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı. İlk kitabı "Kenar Mahalle" 1935'te yayınlandı ve büyük ilgi gördü. Bu kitap Türkçe'ye 1968'de "Yukarı Mahalle" adıyla çevrildi. 1936'da yayınlanan "Bitmeyen Kavga"da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı "Fareler ve İnsanlar" 1937'de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu. Kendisine "Pulitzer Ödülü" getiren ünlü romanı "Gazap Üzümleri" 1940'da sinemaya aktarıldı. II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler verdi. İzleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı. 1962'de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  John Steinbeck 27 Şubat 1902 Amerikan da dünyaya gelmiştir. Önemli bir Amerikalı bir yazardır. Birçok eserini sinemaya çevirmişler. 27 Şubat 1902 tarihinde ölmüştür.
+ Yorum Gönder