+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Hamdullah Suphi Bey kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Hamdullah Suphi Bey kimdir
  Hamdullah Suphi Bey kimdir


  hamdullahsuphibey.jpg

  Hamdullah Suphi Tanrıöver, (d. 1885 İstanbul - ö. 10 Haziran 1966 İstanbul) Türk edebiyatçı, yazar, milletvekili, siyasetçi. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk dönemlerinde büyükelçilik görevinde de bulunmuştur.
  Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında Meclis'te yaptığı coşkulu konuşmalarıyla tanınan siyaset adamı ve yazar Hamdullah Suphi Tanrıöver, Tanzimat Dönemi bilim ve siyaset adamlarından Abdüllatif Suphi Paşa'nın oğluydu. Orta öğrenimini Mekteb-i Sultani'de (Galatasaray Lisesi) tamamladı ve meslek olarak öğretmenliği seçti. Ayasofya Rüşdiyesi'nde hitabet ve Fransızca, Darülmuallimin'de edebiyat, Darülfünun'da Türk-İslam sanatı dersleri verdi. İlk şiirini amcası Samipaşazade Sezai'nin Paris'te çıkardığı 'Şura-yı Ümmet' gazetesinde yayımladı (1902). 1909'da Fecr-i Ati topluluğuna katıldı. 1911'de bu topluluktan ayrılarak Genç Kalemler çevresinde gelişen Milli Edebiyat Akımı'na bağlandı. 1912'de milliyetçilik akımının İstanbul'daki merkezi olan Türk Ocağı'na girdi ve başkan oldu.
  İstanbul'daki işgalci güçlere karşı düzenlenen açık hava toplantılarında, daha sonra TBMM'de ve Kurtuluş Savaşı yıllarında hitabetin etkili örnekleri olarak gösterilen konuşmalar yaptı ve güçlü bir hatip olarak tanındı. Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı (1920) Antalya üyesi olarak seçilmiştir. TBMM ilk döneminde Antalya, 1923'te İstanbul milletvekili olarak TBMM'de bulundu. 1920 ve 1925 yıllarında iki kez Milli Eğitim Bakanı oldu. 1927'de yeniden İstanbul milletvekili seçildi ve 1935'te Brüksel Büyükelçiliği'ne atandı. 1943'te İçel ve 1946'da İstanbul milletvekili olarak yeniden Meclis'e girdi. 1950 seçimlerinde Demokrat Parti (DP) listesinden bağımsız Manisa milletvekili, 1954'te yine DP'den İstanbul milletvekili seçildi. 1957'de Hürriyet Partisi adayı olarak katıldığı seçimleri yitirdi ve 1966'da ölümüne kadar Türk Ocakları Merkez Heyeti'nin başkanlığını yürüttü.
  Kültür ve siyaset hayatının renkli simalarından ve coşkulu hatiplerinden biri olan Hamdullah Suphi Tanrıöver'in konuşmalarından seçmeler 'Dağ Yolu' (1928-1931), yazıları da 'Günebakan' (1929) isimli kitaplarda toplandı.
 2. Ziyaretçi

  gerçekten çok işe yarıyor herkeze tavsiye ederim..
 3. Ziyaretçi
  gerçekten tşk edrm
 4. Ziyaretçi
  Aranızda Türkçe'yi düzgün kullanabilen yok mu?

 5. Ziyaretçi
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Aranızda Türkçe'yi düzgün kullanabilen yok mu?
  sn blionda ne oldu?

 6. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hamdullah Suphi Bey olarak bilinen ünlü kişi aslında tam adı Hamdullah Suphi Tanrıöverdir. Hamdullah Suphi Bey bilindiği gibi bir edebiyatıdır. bunu yanında öğretmenlik ve siyasetçilik de yapmıştır. bunu dışında Hamdullah Suphi Bey siyaset hayatın da milli hatip olarak tanınmaktadır.

+ Yorum Gönder


hamdullah suphi bey,  hamdullah suphi eserleri,  hamdullah suphi,  hamdullah suphi tanrıöver eserleri,  hamdullah suphi bey biyografisi özet,  hamdullah suphi beyin hayatı