+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Fatma Aliye Hanım Türk edebiyatının ilk kadın romancısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Fatma Aliye Hanım Türk edebiyatının ilk kadın romancısı
  Fatma Aliye Hanım Türk edebiyatının ilk kadın romancısı

  Fatma Aliye Hanım Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tanınır.
  9 Ekim 1862′de İstanbul’da doğdu. Tarihçi Ahmed Cevdet Paşa’nın kızıdır. Fransızca ve Arapça dersleri aldı; matematik, hukuk, Arap tarihi ve felsefesi okudu. 1879′da Faik Paşa ile evlendi.

  fatmaaliyehanm.jpgEdebi yaşantısına 1889′da George Ohnet’in Volonte adlı romanını Meram adıyla çevirerek başladı. Bu romanı “Bir Hanım” imzasıyla çevirmiştir. Fatma Aliye’nin bu çabası Ahmed Midhat tarafından Tercüman-ı Hakikat gazetesinde övüldü.

  Daha sonra yapıtlarında “Mütercime-i Meram” takma adını kullandı. 1892 yılında ilk romanı olan Muhadarat’ı yazdı. Bu romanında bir kadının ilk aşkını unutamayacağı inancını çürütmeye çalışır. Romanlarında çoğunlukla duygusal aşk temalarını işler.  1914 yılında yazdığı Ahmed Cevdet Paşa ve Zamanı son yapıtıdır. bu romanında Meşrutiyet sonrası siyasal yaşamı ortaya koymayı amaçlamıştır.

  İlk Türk kadın romancı olma özelliği ile Avrupa ve Amerika basınında kendisinden söz edilen Fatma Aliye Hanım’ın “Nisvan-ı İslâm” adlı eseri Fransızca ve Arapça’ya, “Ûdî” adlı romanı Fransızca’ya çevrilmiştir. Emile Julyar adlı bir Fransız yazarının “Doğu ve Batı Kadınları” adlı kitabını Fransız gazetelerine yazdığı bir mektupla eleştirmesi Paris’te büyük yankı uyandırmıştı.

  Eserleri 1893 yılında Şikago’da Dünya Kadın Kütüphanesi Kataloğu’nda sergilenmiştir. II. Meşrutiyet yıllarına kadar yaygın bir ünü olmasına rağmen zamanla unutulmuştur.
  Fatma Aliye Hanım, soyadı kanunundan sonra Topuz soyadını aldı.

  Fatma Aliye 13 Temmuz 1936 tarihinde İstanbul’da vefat etti.Cenazesi Feriköy Mezarlığı’na defnedilmiştir.

  Fatma Aliye Hanım’ın adı, İstanbul Beyoğlu’nda ve Çankaya Ankara’da birer sokağa verilmiştir. İlk Osmanlı kadın feministerden Emine Semiyye’nin ablası, tiyatro ve sinema oyuncusu Suna Selen’in anneannesidir.

  2009 yılından itibaren 50 Türk Liralık banknotların arka yüzünde resmi bulunacaktır.  Diğer Önemli Yapıtları
  Roman: Ref’et (1898), Udi (1899), Enin (1910).
  Yaşamöyküsü ve tarih alınındaki yapıtları: Namdaran-ı Zenan-ı İslamıyan (Ünlü İslam Kadınları) (1892), Teracüm-i Ahval-ı Felasife (Felsefecilerin Yaşamları) (1900).
  Ayrıca Fatma Aliye üzerine Ahmed Midhat’ın Fatma Aliye Hanım yahud Bir Muharrire-i Osmaniye’nin Neşeti (1893) adlı bir incelemesi vardır.
 2. Fatma
  Administrator

  Fatma Aliye hanımı genelikle aşk ve tarihi roman yazarıdır. Avrupa ve Amerika da oldukça tanınan biridir. 50 TL Barkotlarında fotoğrafı bulunur.
+ Yorum Gönder


fatma aliye hanım,  avrupanın ilk kadın romancısı kimdir ilk romanını ne zaman yazmıştır