+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Afet İnan kimdir ne zaman vefat etti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Afet İnan kimdir ne zaman vefat etti
  Afet İnan kaç doğumlu


  Afet İnan 29 Kasım 1908'de Selanik'te doğdu.

  Atatürk, 11 Ekim 1925'te İzmir'e geldiğinde, birçok kurumun yanı sıra okulları da gezerek konuşmalar yaptı. Yine o günlerde İzmir ilkokullarından birinde bir toplantıda Afet Hanım'la karşılaştı.

  Afet İnan, ilköğrenimini Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Biga'da tamamladıktan sonra, Bursa Kız Öğretmen Okulu'nu 1925 yılında bitirmiştir. İlk görevine 17 yaşındayken, babasının görevi gereği bulundukları İzmir'de Reddi İlhak İlkokulu'nda başlamıştır. Atatürk, Afet İnan'ın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile ilgilendi.

  Afet İnan.jpg
  Afet İnan'ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmektir. Bunun yerine getirilmesi için Atatürk, Afet İnan'ın babası ve annesi ile görüşerek, kendisini o yıl İsviçre'nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmeye gönderir (1925 - 1927).

  İstanbul'da Fransız Kız Lisesi (Notre Dame de Sion)nde bu öğrenimini sürdürür (1928-1929). Ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini alır ve Ankara Musiki Öğretmen Okulu'na, Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni olarak atanır (1929-1930).

  Türk Tarih Kurumu'nun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada uzun yıllar Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü'nün de müdürlüğünü yapmıştır. Akademik çalışmalarına devam eden Afet İnan, 1938'de lisans, 1939'da doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942'de doçent ve 1950'de de profesörlüğe yükselir.

  Prof. Dr. Afet İnan'ın Atatürk ve Türk tarihi ile ilgili birçok yayını bulunmaktadır. 8 Haziran 1985 tarihinde ölmüştür. Atatürk vasiyetnamesinde Afet İnan için; "yaşadığı müddetçe şimdilik (şimdiki halde) ayda 800 lira verilecektir" diye vasiyette bulunmuştur.

  Türkiye’deki Dernekler'den Türk Tarih Kurumu, Çocuk Haklarını Koruma Derneği, Dumlupınar Zafer Abidesini güzelleştirme ve yaşatma derneği'nin kurucusu olarka tarihe geçmiştir.
 2. Fatma
  Administrator

  Tarihçi ve sosyoloji profesörü olan Afet İnan, Atatürk'ün isteği üzere Kadınlara siyasi hakların tanınması hakkında bir çok konferans vermiştir.
+ Yorum Gönder


afet inan,  afet inan kimdir,  afet inan ne zaman öldü,  afet inan ne zaman doğdu,  afet inan kaç yılında öldü,  AFET İNAN