+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Kemal Aratan kimdir Kemal Aratan hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Kemal Aratan kimdir Kemal Aratan hayatı
  Kemal Aratan kimdir
  Kemal Aratan kimdir.jpg
  Kemal Aratan (d. 1965, Kırklareli, Türkiye) Türk karikatürist, çizgiromancı. 1985'te Gırgır dergisinde "Ucube Karikatürler" köşesinde karikatür çizmeye başladı. 1986'da bir grup arkadaşı ile Limon dergisini kurmak için Gırgır'dan ayrıldı. Limon'da İhtiyatsız adam tipini çizmeye başladı. Daha sonra dönem dönem Gırgır, Avni, Dıgıl, Pişmiş Kelle ve Leman dergilerinde çalıştı. Dıgıl'da Galip Tekin'in yazdığı, döneminde çok popüler olan Vah Vahap Vah tipini, Pişmiş Kelle'de Engin Ergönültaş'ın yazdığı Bi Gece Daha serisini çizdi. Halen Leman'da karikatür çiziyor, Bilgi Üniversitesi Sinema Bölümü’nde Barış Pirhasan’la birlikte Storyboarding and Scriptwriting dersi veriyor. Mart 2010'da karikatürlerinin orijinallerinden oluşan "Geçip Giderken" isimli bir sergi açtı.

  Kemal Aratan, ilk çizmeye başladığı andan itibaren çizgisinin yeniliği, dinamikliği ve espirilerinin sıradışılığı sebebiyle gençler tarafından çok sevildi. 80'li yıllarda İhtiyatsız Adam'da ve diğer çizgiromanlarında sergilediği çizgi ve anlatım tarzı ile kendinden sonra gelen 90'lı yılların karikatürist kuşağı üzerinde derin bir etki bıraktı.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kenan Yarar (d. 1970, Kayseri), fantastik öyküleriyle ve Hilal karakteriyle bilinen çizgiromancıdır.

  Çizgiromancılığa 1992' de RR (Resimli Roman) ve Zeplin dergilerinde başladı. Daha sonra Dıgıl, Avni, Car-Men, Eroskop gibi dergilerde çalışmalarını sürdürdü. Uzun süre çalıştığı Hıbır ve HBR Maymun'da çizgi kişiliğini oturttu ve kendi okuyucusunu buldu. Hıbır'da çizmeye başladığı Hilal karakterini L-Manyak'ta ve Lombak'ta da çizmeyi sürdürdü ve popüler hale getirdi. Hilal'in yanı sıra Psikoz öyküleri başlığıyla kısa fantastik öyküler çizmeyi de sürdürdü. Lombak dergisinin kapanmasının ardından Psikoz öyküleri'ni Penguen dergisinde çizmeye devam etti.

  Çizgileri Enki Bilal ve Milo Manara etkisinde gelişse de zamanla kişiliği oturmuştur. Günümüzde çizgi roman denilince Galip Tekin ve Suat Gönülay ile birlikte ilk akla gelen isimlerdendir.
+ Yorum Gönder