+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Reşat Ekrem Koçu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Reşat Ekrem Koçu
  Reşat Ekrem Koçu hayatı hakkında

  readekremkou1.jpg
  Reşat Ekrem Koçu (d. 1905, İstanbul - ö. 6 Temmuz 1975, İstanbul) Türk tarihçi ve yazar.
  Tarihi konularda yazdığı fıkra, roman, hikâye ve incelemeleriyle ve en önemli yapıtı İstanbul Ansiklopedisi'yle tanınmaktadır. 1905'te İstanbul'da doğan Koçu, Bursa Erkek Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü'nü 1931 tarihinde bitirdi. Aynı fakültede asistan oldu, ancak, 1933 Üniversite Reformunda hocası Ahmet Refik Altınay'la beraber üniversiteden ayrıldı. Alman, Kuleli, Pertevniyal ve Vefa liselerinde tarih öğretmenliği yaptı. Reşat Ekrem Koçu 6 Temmuz 1975'te İstanbul'da öldü.
  Öğretmenliği sırasında Tarihten Sesler gibi çeşitli dergi ve gazetelerde şiir, hikâye ve çocuk romanları, Osmanlı döneminin ilginç olaylarını ve kişilerini öyküleştirdiği Forsa Halil (1962), Patrona Halil (1967), Erkek Kızlar (1962) ve Haşmetli Yosmalar (1962) gibi kitaplar yazdı. Evliya Çelebi Seyahatnamesinin (1943-1967, 6 cilt) bazı bölümlerini bugünkü dile aktardı. Türk Giyim, Kuşam ve Süsleme Sözlüğü (1967) ise alanında yapılmış ilk önemli çalışmadır. Reşat Ekrem Koçu'nun en önemli ve büyük yapıtı, İstanbul'u her yönüyle ayrıntılı biçimde anlatan İstanbul Ansiklopedisi olarak kabul edilir. Bu ansiklopedinin ilk edisyonu 1944-1951 Aba-Bahadir Sokağı maddeleri ve ikinci edisyonu 1958-1971 yayımlandı ve 11. ciltte 7076 sayfaya ulaşarak "Gökçınar" makalesinde yarım kaldı. Koçu'nun diğer kitapları arasında Osmanlı Padişahları (1960) ile Eski İstanbul'da Meyhaneler ve Meyhane Köçekleri (1947) ve 2 ciltlik Kösem Sultan sayılabilir.
  Başlıca kitapları:
  Forsa Halil
  Kabakçı Mustafa
  Dağ Padişahları
  Erkek Kızlar
  Patrona Halil
  Esircibaşı
  Kösem Sultan (2 cilt )
  Fatih Sultan Mehmet
  Osmanlı Padişahları
  Eski İstanbul'da Meyhaneler ve Meyhane köçekleri
  Aşk Yolunda İstanbul'da Neler Olmuş
  Kızlarağasının Piçi
  Tarihte İstanbul Esnafı
  Tarihimizde Garip Vakalar
  Cevahirli Hanımsultan
  Osmanlı Tarihinin Panoraması
  Hatice Sultan ve Ressam Melling
  Yeniçeriler
  Topkapı Sarayı
  İstanbul Ansiklopedisi
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Reşat Ekrem Koçu 1905 yıllarında İstanbul da dünyaya gelmiştir. Reşat Ekrem Koçu öok önemli yazarlarımızdan biriydi. Reşat Ekrem Koçu İstanbul üniversitesinden mezun olmuştur. Birçok romanları bulunmaktadır. 6 temmuz 1975 yılında İstanbul da vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


reşat ekrem koçu